Menu

Wybory 2021: Dziś ostatni dzień rejestracji na majowe wybory

Wybory 2021: Dziś ostatni dzień rejestracji na majowe wybory
Wybory odbędą się 6 maja, ale termin rejestracji upływa już dziś. (Fot. Getty Images)
Wyborcy w Anglii, Szkocji i Walii mają czas do końca dnia, aby zarejestrować się na majowe wybory, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Uważa się, że na Wyspach żyje nawet 9,4 mln niezarejestrowanych wyborców, którzy utracą tym samym możliwość wyboru swojego kandydata.
Reklama
Reklama

Już 6 maja mieszkańcy Wysp wybiorą nowych przedstawicieli do parlamentów Walii i Szkocji, gmin w Anglii, burmistrzów miast, a także komisji odpowiadającej za pracę policji i przestępczość. Część elekcji powinna mieć miejsce już rok temu, ale została opóźniona w związku z pandemią koronawirusa.

Na terenie obszarów, na których odbywają się wybory, żyje w sumie 48 mln ludzi. 9,4 mln z nich nie odda głosu, jeśli do końca dnia nie dokona rejestracji wyborczej.

W związku z informacjami o tak dużej liczbie niezarejestrowanych osób, organizacja Electoral Reform Society wezwała do wprowadzenia automatycznej rejestracji wyborców.

"To skandal, że na liście brakuje dziewięciu milionów ludzi - i szczególnie mocno uderza to w młodych, osoby wynajmujące i niektóre grupy BAME" - przekazała Jess Garland z Electoral Reform Society.

Według danych komisji wyborczych, w angielskich wyborach samorządowych w 2018 r. frekwencja wyniosła zaledwie 35 proc.

Rejestracji na wybory można dokonać za pośrednictwem GOV.UK: Register to Vote. Polacy oraz inni obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Wielkiej Brytanii są uprawnieni do głosowania w wyborach samorządowych. 

Czytaj więcej:

Wybory na burmistrza Londynu: Sadiq Khan faworytem sondaży

  Komentarze
  • Drakus
   19 kwietnia, 13:53

   Gdy namawiam do głosowania kolorowi mówią że Polacy mają prawo, ale są za głupi żeby zrobić coś dla siebie. Pokażcie mi gdzie jest prawda bo oddając głos tym, którzy chcą nam pomagać możemy coś zrobić w swojej sprawie. Jak lubicie gdy was naciskają i coś odbierają to nie głosujcie, ale też nie narzekajcie że wam jest żle. Ostatnio frekwencja wyniosła 34%, a teraz może być mniej. Mamy szanse polepszyć sobie, ale czy potrafimy?. Jak nie chcecie się liczyć to oddajcie swój los w ręce obcych.

  • Czytelnik anonimowy
   19 kwietnia, 14:43

   Ale chcę też powiedzieć o sytuacji epidemicznej. Drodzy Państwo: uważam, że ona też jest opanowana, bo coraz mniej jest zachorowań. I dlatego wszystkich zapraszam - śmiało idźcie do urn wyborczych 8 maja. Młodsi, starsi, w sile wieku. To jest bezpieczniejsze niż jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła czy wszędzie indziej. Wszyscy musimy pójść do urn wyborczych. Apeluję zwłaszcza do osób, które nie poszły, bo się obawiały czegoś. Nie ma się już czego bać.
   A po wyborach... dalej wam przykręcimy śrube

  • Broda
   19 kwietnia, 14:56

   Drakus, zamknij już tą mordę bo mulisz

  • Doomsday
   19 kwietnia, 19:57

   Szukajcie na listach ludzi, którzy są przeciwni lockdownom. Na nich głosujcie!

  • Drakus
   20 kwietnia, 07:33

   Nie każdy rozumie że trzeba się pokazać żeby się z nami liczyli. Za głosy w wyborach politycy mogą podnieść nam stawkę, gdy inni wybiorą za nas to podniosą nam normę w pracy żeby lepiej wykorzystać imigrantów. Broda ma 8 klas i nie wie po co mu te wykształcenie, ale nie każdy taki jest prawda?. Podobno potrafimy iść po piwo, ale zarejestrować się i z nr. ref. pójść zagłosować to już za daleko. Może będzie ta automatyczna rejestracja.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama