Menu

Włoski minister zdrowia: Wskaźnik zakażeń mamy najniższy w Europie

Włoski minister zdrowia: Wskaźnik zakażeń mamy najniższy w Europie
Piazza del Duomo w centrum Mediolanu. Miasto było jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa miejsc we Włoszech... (Fot. Getty Images)
We Włoszech wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 5,2 i jest najniższy w Europie - poinformował wczoraj minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił, że to nie znaczy, iż 'batalia została wygrana'.
Reklama

Przedstawiając w Senacie w Rzymie informację na temat kroków podejmowanych przez rząd w ramach walki z epidemią Covid-19 szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie Włochy są w lepszej sytuacji niż inne kraje.

"To rezultat uzyskany dzięki całemu systemowi narodowej służby zdrowia, a także zachowaniu naszych współobywateli" - ocenił Speranza. Zaznaczył, że nikt w chwili wybuchu kryzysu nie miał "podręcznika" z instrukcjami, jak należy postępować.

"A jednak dane wskazują nam, że jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji, ale nie uważam, że batalia jest już wygrana. Nie możemy jeszcze sądzić, że jesteśmy bezpieczni; musimy zachować wysoką czujność" - mówił minister zdrowia.

Przytoczył rezultaty najnowszych badań serologicznych, wskazujące na to, że 2,5 procent Włochów, a więc prawie 1,5 miliona miało kontakt z koronawirusem i ma przeciwciała. Zwrócił uwagę na różnice terytorialne: w najbardziej zaatakowanej przez epidemię Lombardii odsetek ten wynosi 7,5 proc., podczas gdy żaden region na południu nie przekracza 1 proc.

Minister Speranza poinformował, że zaproponował, aby w sierpniowym dekrecie rządu w sprawie dalszych kroków w związku z kryzysem epidemicznym zapisano pół miliarda euro dla służby zdrowia, aby zrealizować odwołane w czasie kwarantanny wizyty lekarskie i badania.

Zapewnił też, że we wrześniu otwarte zostaną we Włoszech wszystkie szkoły.

Czytaj więcej:

Włochy: Koronawirus się szerzy, a branża turystyczna podnosi się z kryzysu

Włochy: 52 stopnie Celsjusza - odczuwalna temperatura na Sardynii

Prawie 2 lata po katastrofie otwarto nowy most w Genui

Włochy: Ewakuowano mieszkańców doliny w Alpach z powodu ryzyka rozpadu lodowca

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama