Menu

Wirusolog: Gdyby igrzyska w Tokio miały rozpocząć się jutro, to by się nie odbyły

Wirusolog: Gdyby igrzyska w Tokio miały rozpocząć się jutro, to by się nie odbyły
"W tej chwili nie ma żadnej efektywnej strategii, która powstrzymałaby rozprzestrzenianie się wirusa". (Fot. Getty Images)
Japoński wirusolog Hitoshi Oshitani przekazał, że gdyby igrzyska olimpijskie w Tokio miały rozpocząć się jutro, to w ogóle by się nie odbyły. To efekt dużego zagrożenia koronawirusem, który nadal szybko się rozprzestrzenia. Igrzyska zaplanowane są na przełom lipca i sierpnia.
Reklama

"Musimy nadal szukać najlepszego rozwiązania, by igrzyska były bezpieczne dla zdrowia. W tej chwili nie ma żadnej efektywnej strategii, która powstrzymałaby rozprzestrzenianie się wirusa. Byłoby ciężko teraz przeprowadzić igrzyska, ale w lipcu możemy być w całkowicie innej sytuacji" - zaznaczył Oshitani.

Lokalny Komitet Organizacyjny, jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, zapewniają na razie, że igrzyska nie są zagrożone, a przygotowania idą zgodnie z planem. Nie jest też rozważany żaden wariant B.

"Oczywiście w tej chwili trudno cokolwiek powiedzieć. Nie jestem pewien, jak będzie wyglądała sytuacja w lipcu, ale podejrzewam, że nie będzie dużej epidemii w Japonii" - dodał Oshitani, który długo współpracował z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Eksperta najbardziej martwi fakt, że koronawirus pojawił się także w Europie i Afryce. (Fot. Getty Images)

Najbardziej martwi go fakt, że koronawirus pojawił się także w Europie i Afryce. Uważa też, że rząd japoński powinien wspierać wszystkie kraje w walce z wirusem. "Bo jeśli choroba będzie się rozprzestrzeniać po świecie, trudno będzie rozegrać bezpieczne igrzyska" - zaznaczył.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych, w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas ponad 75 tys. przypadków zakażenia i ponad 2 000 zgonów spowodowanych wirusem. 

W tym tygodniu na temat igrzysk ostrożnie wypowiedział się także dyrektor regionalny WHO Shigeru Omi. "W jakim miejscu będziemy 24 lipca, kiedy igrzyska mają się zacząć, bardzo trudno przewidzieć. To zależy od wysiłków społecznych - miejscowych i międzynarodowych. Nikt nie jest w tej chwili w stanie przewidzieć, jak się to będzie rozwijać" - podkreślił. 

Czytaj więcej:

Premier: Polacy są bezpieczni, a Polska jest przygotowana na koronawirusa

Koronawirus zabił lekarza, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

Rząd UK: Koronawirus "bardzo poważnym" zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Koronawirus: Odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny w Europie

Chiny: 80 proc. zakażeń koronawirusem ma jedynie łagodny przebieg

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Reklama