Menu

Więzienie w UK na sprzedaż. Karę odbywał tam Oscar Wilde

Więzienie w UK na sprzedaż. Karę odbywał tam Oscar Wilde
Więzienie w Reading jest zamknięte od 6 lat. (Fot. Getty Images)
Więzienie w Reading na południu Anglii, w którym Oscar Wilde odbywał karę za 'rażącą nieprzyzwoitość', zostało wystawione na sprzedaż przez brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości - informuje Homesandproperty.co.uk.
Reklama

Zakład karny istnieje od 1844 r. i jest położony w samym centrum miasta. Od 1992 r. do 2013 r. swoje kary odsiadywali tam młodzi przestępcy w wieku 18-21 lat.

Słynnym więźniem Reading był Oscar Wilde, który trafił tam w 1895 r. za jego związek z lordem Alfredem Douglasem.

Dwuletni pobyt za kratami Wilde opisał w "Balladzie o więzieniu w Reading", uważanej za najdobitniejszy opis koszmaru i beznadziei, które panowały w więzieniach czasów wiktoriańskich.

Wilde zmarł 30 listopada 1900 r. w Paryżu. (Fot. Getty Images)

Po odbyciu kary irlandzki poeta, prozaik i dramatopisarz już nigdy nie podniósł się z tego psychicznie. Pogrążony w długach i samotności zmarł w 1900 roku w Paryżu.

Obecnie wielu brytyjskich artystów oraz urzędników z Reading walczy o zachowanie historycznego budynku jako centrum sztuki oraz miejsca historii ruchu LGBT. Brytyjski rząd ma jednak co do nieruchomości inne plany: chce sprzedać więzienie deweloperowi, który miałby je później przekształcić w luksusowe mieszkania.

Koszy utrzymania wielkiego opuszczonego budynku to obecnie ponad 250 tys. funtów rocznie. Według "The Telegraph", brytyjski podatnik za niedziałające od 6 lat więzienie zapłacił już ok. 1,6 miliona funtów.

Czytaj więcej:

Polak uciekł z więzienia w Neapolu. To pierwsza ucieczka od 100 lat

Mieszkańcy UK mogą wydłużyć wyroki więźniów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama