Menu

Więzień, który walczył z terrorystą na London Bridge, "był gotowy na śmierć'

Więzień, który walczył z terrorystą na London Bridge, "był gotowy na śmierć'
John Crilly: "Krzyczałem do niego, żeby się wysadził". (Fot. YouTube)
Były więzień, który 29 listopada br. przy pomocy gaśnicy walczył z zamachowcem na London Bridge, przyznał w wywiadzie dla BBC, że był gotów umrzeć, aby chronić innych.
Reklama

John Crilly, skazany w 2005 r. na dożywocie za morderstwo i rozbój, brał udział w konferencji "Learning Together" w Fishmongers' Hall, gdy nagle usłyszał "przeraźliwy krzyk kobiety". "Już wtedy wiedziałem, że coś jest nie tak" - przyznał 48-latek.

Kiedy zszedł na dół, zobaczył ranną 23-letnią Saskię Jones. Po chwili dostrzegł Usmana Khana uzbrojonego w dwa noże. Gdy 48-latek zapytał zamachowca, co robi, pamięta mrożącą krew w żyłach odpowiedź: "Mówił coś w rodzaju: Zabić wszystkich".

Personel i uczestnicy konferencji walczyli z Khanem tym, co wpadło im w ręce. Crilly najpierw chwycił drewnianą mównicę, a potem gaśnicę, cały czas wierząc, że terrorysta ma na sobie prawdziwy pas szahida. "Krzyczałem do niego, żeby się wysadził. Byłem przygotowany na to, że prawdopodobnie stracę życie" - przyznał w rozmowie z BBC.

Na filmie widać, jak były więzień używa gaśnicy, aby na London Bridge oślepić napastnika. "Spray go rozpraszał. Ktoś inny szturchał go kłem narwala, co wytrącało go z równowagi" - relacjonował John Crilly.

Zanim interweniowała policja, do walki z zamachowcem dołączyło kilka osób, które akurat znajdowały się w pobliżu mostu. "Krzyczałem do policjantów: Zastrzel go! Zastrzel go!" - wspominał Crilly. "Wydawało się, że minęły wieki, zanim to zrobili" - dodał były więzień. 

W ataku zginęły dwie osoby: 23-letnia Saskia Jones i 25-letni Jack Merritt. Oboje byli absolwentami uniwersytetu w Cambridge i uczestniczyli w organizowanym przez tę uczelnię programie reintegracji skazanych "Learning Together". Merritt był jego koordynatorem, a Jones jedną z wolontariuszek.

Wśród osób, które próbowały powstrzymywać atak terrorystyczny był 38-letni Łukasz. Jak podały niedawno brytyjskie media, Polak - wraz z innymi cywilami - może zostać odznaczony policyjnym medalem za odwagę.

Czytaj więcej:

ISIS przyznaje się do ataku na London Bridge

Walczył lancą, nie kłem. Łukasz opisuje przebieg wydarzeń

Rodzina terrorysty z Mostu Londyńskiego potępia jego czyn

Polak, który walczył z terrorystą, może dostać medal za odwagę

  Komentarze
  • ?????
   12 grudnia 2019, 18:45

   John Crilly skazany w 2005 r. na dożywocie za morderstwo i rozbój. Były więzień ??????????????????

  • Ja ebie
   12 grudnia 2019, 21:19

   Do ???? No wlasnie to samo mnie zaciekawilo

  • J23
   13 grudnia 2019, 00:21

   John cos szybko wyszedl z tego pierdla jak na dozywocie, ale i tak to on bedzie prawdziwym bohaterem narodowym w mediach a nie Lukasz bo sie poprostu tu urodzil, jego przyszlosc jest swietlana i juz biedy ani pracy w zyciu nie zazna, a Lukasz niestety musi wrocic do zmywaka zeby przezyc...

  • Kornel
   14 grudnia 2019, 11:32

   Nie jest wyszedł po 15 latach na warunkowe. A skazany został w.2004

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama