Menu

Wielka Brytania wyśle do Mali 250 żołnierzy

Wielka Brytania wyśle do Mali 250 żołnierzy
W Mali pojawią się brytyjscy żołnierze. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wyśle w przyszłym roku do Mali 250 żołnierzy w ramach oenzetowskich operacji pokojowych - poinformowało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.
Reklama
Reklama

"W jednym z najbiedniejszych i najbardziej wrażliwych regionów dobre jest wspieranie najbardziej bezbronnych ludzi i ustalenie priorytetów wysiłków humanitarnych i tych dotyczących bezpieczeństwa w krajach Sahelu" - przekazała minister obrony Penny Mordaunt.

"Personel sił brytyjskich będzie współpracował z naszymi partnerami w regionie, by pomóc w szerzeniu pokoju poprzez zwalczanie zagrożenia ze strony brutalnego ekstremizmu i ochronę praw człowieka w Mali" - dodała szefowa resortu.

W Mali wojna domowa trwa od 2012 roku, kiedy to północna część kraju dostała się pod kontrolę islamistów. W styczniu 2013 roku francuska armia przeprowadziła zbrojną interwencję, wypierając siły dżihadystyczne z okupowanych terenów. Jednak zwłaszcza w środkowej części państwa są obszary wciąż pozostające poza kontrolą sił rządowych Mali, wojsk francuskich czy oenzetowskich. Od 2015 roku akty przemocy na tych obszarach są częstsze i przesuwają się także na południe.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama