Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania: Już co drugi uczeń szkoły podstawowej posiada telefon komórkowy

Wielka Brytania: Już co drugi uczeń szkoły podstawowej posiada telefon komórkowy
Telefony komórkowe niezbędne dla dzieci? (Fot. Thinkstock)
Najnowsze badania opublikowane przez firmę ubezpieczeniową Aviva pokazały, że własny telefon posiada już niemal 100 tys. 8-latków oraz 20 tys. 6-latków. Dla prawie połowy dzieci to właśnie szkoła podstawowa jest okresem, kiedy otrzymują swoją pierwszą komórkę.
Reklama
Reklama

Rodzice równie chętnie dają pociechom tablety - urządzeniem cieszy się ponad 400 tys. dzieci poniżej 10. roku życia.

Z badania Avivy wynika, że 11 lat jest przeciętnym wiekiem, w jakim dzieci otrzymują swój pierwszy telefon. Ponad 80 procent dostaje pierwsze urządzenie do 12. roku życia, a 90% przed 15.

Większość rodziców tłumaczy swoją decyzję troską o bezpieczeństwo pociechy. Ponad 50% chce mieć możliwość kontaktu poza domem. Jedna czwarta przyznała, że kupiła telefon, ponieważ “wszyscy przyjeciele dziecka go mają”, a 20% tylko po to, by zapewnić pociesze rozrywkę.

Badania sugerują, że obniża się wiek, w którym otrzymuje się pierwszą “komórkę”. Dzisiejsi 16-24-latkowie dostali telefon w wieku 12 lat, a 25-34-latkowie – dopiero po 15. urodzinach.

Organizacje działające na rzecz dzieci ostrzegają, że osoby w wieku 8-12 lat są narażone na oglądanie nieodpowiednich treści video w sieci. Jak podaje NSPCC, zagrożeniem są również niektóre gry np. Minecraft. Usługa multiplayer umożliwia bowiem użytkownikom angażowanie się w rozmowę. W ten sposób naraża ich na szykanujące i nieuprzejme komentarze.

Eksperci zwracają również uwagę na systemy mikropłatności w grach, które mogą przełożyć się na wysokie rachunki.

Dużym problemem jest fakt, że aż 40% nastolatków nie wie czym są ustawienia prywatności w mediach społecznościowych. Większość z nich nie ma świadomości, że ich lokalizacja jest domyślnie udostępnianiana. 1 na 10 nastolatków nie widzi natomiast niczego złego w podaniu obcej osobie adresu swojego zamieszkania. 

Badania pokazały również, że 75% nastolatków ukrywa swoją aktywność online przed rodzicami, a 50% przyznało, że opublikowało coś, czego później żałowało.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama