Menu

Which?: Linie lotnicze bezkarnie łamią prawa konsumentów

Which?: Linie lotnicze bezkarnie łamią prawa konsumentów
Czy linie lotnicze działające na terenie UK zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za nadużycia? (Fot. Getty Images)
Organizacja konsumencka Which? wezwała w swoim najnowszym raporcie brytyjski rząd, aby przekazał więcej władzy organowi kontrolującemu rynek lotniczy (CAA - Civil Aviation Authority). Działacze zwrócili uwagę, że w ciągu ostatnich 17 lat żadna linia lotnicza w UK nie otrzymała jakiejkolwiek grzywny za łamanie prawa.
Reklama

Linie lotnicze działające w Wielkiej Brytanii ani razu nie zostały ukarane grzywną za łamanie prawa konsumenckiego dotyczącego zwrotów, opóźnień lub odwołań lotów w ciągu ostatnich 17 lat - przekazała grupa Which?.

Organ Civil Aviation Authority (CAA) uzyskał uprawnienia regulacyjne w 2003 r. Od tego czasu może on podejmować działania przeciwko liniom lotniczym w interesie klientów i ogólnego dobra kraju.

Jak wskazuje Which?, pomimo tak dużej odpowiedzialności, pracownicy CAA nie mogą samodzielnie nakładać kar finansowych na przewoźników, jak ma to miejsce w przypadku innych organów kontrolnych (np. rynku telekomunikacyjnego czy szkolnego).

Jeśli jakaś linia lotnicza łamie prawo, organ regulacyjny może w ostateczności zwrócić się do sądu z prośbą o wydanie nakazu wykonalności. Jeśli przewoźnik zignoruje go, otrzyma grzywnę, ale wyłącznie za niewykonanie sądowego zalecenia, a nie za przewinienie, na które zwrócił uwagę organ kontrolny.

Grupa Which? zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do serii bezprawnych działań linii lotniczych w związku z epidemią koronawirusa. Pomimo jawnego łamania prawa przez przewoźników, organ CAA nie jest w stanie zareagować na sytuację. Which? wezwał w związku z tym, aby podniósł rangę organu, dając mu dodatkową władzę, w tym możliwość wystawiania kar finansowych.

Czytaj więcej:

Obowiązkowa rejestracja dronów lub £1 000 kary

Brytyjski regulator "zawiódł" pasażerów ws. zwrotu pieniędzy za bilety

UK: Linie lotnicze wciąż "zbyt wolno" zwracają pieniądze za bilety

  Komentarze
  • Janusz
   19 września, 08:23

   Cytuję : "...zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do serii bezprawnych działań linii lotniczych w związku z epidemią koronawirusa..." Kto wreszcie głośno powie, że to samo dotyczy przede wszystkim (w szczególności ostatnio ), wszystkich rządów w Europie. W tym rządu dzielnego BoJo.

  • Tony
   19 września, 11:47

   A już myślałem że napiszą o kagańcach i łamaniu konwencji norymberskiej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama