Menu

Węgierski Kościół tworzy system zgłaszania przypadków molestowania

Węgierski Kościół tworzy system zgłaszania przypadków molestowania
Nowy system ma na celu przyspieszyć procedury związane ze zgłaszaniem przypadków pedofilii. (Fot. Getty Images)
Stworzenie systemu zgłaszania przypadków molestowania przez osoby duchowne zapowiedział węgierski Kościół katolicki, podkreślając, że dla sprawców nie ma miejsca wśród duchowieństwa.
Reklama

Węgierska Konferencja Episkopatu (MKPK) wydała komunikat, w którym zapowiedziała utworzenie - zgodnie z listem apostolskim papieża Franciszka - stałego, łatwo dostępnego systemu zgłaszania wszelkich przypadków napastowania lub molestowania seksualnego ze strony osób duchownych, szczególnie pod kątem ochrony małoletnich oraz podatnych na zranienie.

Episkopat podkreślił, że uważa za "niedopuszczalne napastowanie nieletnich i ich wykorzystywanie seksualne wszędzie, a szczególnie w Kościele", i zapowiedział, że będzie przeciwko temu występować "wszelkimi możliwymi sposobami".

"Z ubolewaniem i współczuciem traktujemy wszystkich, którzy jako dzieci zostali skrzywdzeni. Modlimy się o spokój ducha ofiar tych nienaprawialnych czynów i o uleczenie ran, a także prosimy o wybaczenie w imieniu sprawców" – wskazali węgierscy biskupi.

Nad Kościołem zbierają się czarne chmury w związku z doniesieniami o kolejnych przypadkach molestowania seksualnego nieletnich. (Fot. Getty Images)

Podkreślili też, że dla osób, wobec których dowiedziono takich czynów, nie ma miejsca wśród duchownych.

Według planów konferencji episkopatu, system zgłaszania nadużyć ma działać w każdej diecezji od 1 października.

Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 r. 39 proc. Węgrów deklaruje się jako katolicy, co oznacza spadek w porównaniu z 54,5 proc. w 2001 r.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama