Menu

Wcześniejsze wybory w UK "zabiją Brexit"

Wcześniejsze wybory w UK "zabiją Brexit"
"Następca May nie powinien zwoływać wyborów przed zakończeniem Brexitu". (Fot. Getty Images)
Następca Theresy May na stanowisku premiera nie powinien zwoływać wyborów parlamentarnych, dopóki Brexit nie zostanie zakończony - ostrzegł minister zdrowia, Matt Hancock.
Reklama

Polityk zaznaczył w rozmowie z "Daily Telegraph", że zwołanie wyborów powszechnych zanim Wielka Brytania opuści UE, będzie "katastrofą", ponieważ "ludzie tego nie chcą". "Musimy wziąć odpowiedzialność za realizację wyniku referendum" - dodał poseł Partii Konserwatywnej.

"Kto wie, jakie byłyby wyniki wyborów w tych okolicznościach? Przedwczesne głosowanie nie tylko zagraża Jeremy'emu Corbynowi i Partii Pracy. To również ryzyko całkowitego zabicia Brexitu" - podkreślił minister zdrowia.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w czwartek, że przedstawi harmonogram wyboru swojego następcy po głosowaniu nad umową ws. Brexitu, które odbędzie się w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca. 

Hancock: "Musimy wziąć odpowiedzialność za realizację wyniku referendum". (Fot. Getty Images)

Wielka Brytania miała opuścić Unię 29 marca. Jednak po tym, jak Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę May, UE wyraziła zgodę na opóźnienie tego procesu do 31 października. 

To wywołało rozmowy pomiędzy brytyjskim rządem a opozycyjną Partią Pracy, dotyczące sposobów na wyjście z impasu w sprawie Brexitu, ale negocjacje w zeszłym tygodniu załamały się.

Zdaniem Hancocka, obecne okoliczności utrudnią przewidywanie wyniku wyborów przed Brexitem. "To my musimy doprowadzić do Brexitu, a potem możemy iść do przodu" - podkreślił.

Według sondażu YouGov dla "The Times", były szef brytyjskiego MSZ i czołowy lider kampanii na rzecz Brexitu Boris Johnson jest faworytem wśród członków rządzącej Partii Konserwatywnej na stanowisko premiera. Johnson może liczyć na poparcie 39 proc. torysów. Na drugim miejscu z 13 proc. plasuje się były minister ds. Brexitu Dominic Raab.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości