Menu

Wciąż bez porozumienia ws. Brexitu. "To jak zdobywanie Mount Everest"

Wciąż bez porozumienia ws. Brexitu. "To jak zdobywanie Mount Everest"
Johnson: "Szczyt jest niedaleko, ale wciąż zasłaniają go chmury". (Fot. Getty Images)
Nie było szans na to, by minionej nocy udało się osiągnąć porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków Brexitu - podała BBC, powołując się na źródła w brytyjskim rządzie. Boris Johnson porównał negocjacje do zdobywania Mount Everest.
Reklama

Według BBC, nie jest w tej sytuacji jasne, czy osiągnięcie porozumienia nastąpi w ogóle w tym tygodniu.

Premier Boris Johnson przez cały czas próbuje przekonać twardych zwolenników Brexitu ze swojej Partii Konserwatywnej i liderów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) do poparcia nowej wersji planu dla Irlandii Północnej.

Jak podaje dobrze zazwyczaj poinformowana redaktor działu politycznego BBC, kwestie sporne między Wielką Brytanią, Unią Europejską i Irlandią zostały "w dużej mierze rozwiązane", ale nadal nie jest jasne, czy DUP byłaby skłonna poprzeć porozumienie.

Demokratyczna Partia Unionistów wspiera mniejszościowy rząd konserwatystów od czasu wyborów parlamentarnych w 2017 r. Jej poparcie może być kluczowe dla uzyskania przez rząd poparcia Izby Gmin dla porozumienia z Unią, jeśli takowe zostanie osiągnięte.

Liderka Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), Arlene Foster. (Fot. Getty Images)

DUP, która opowiada się za utrzymaniem związków z Londynem, obawia się, że propozycje Johnsona - przewidujące, iż Irlandia Północna pozostanie częścią jednolitego rynku UE w tym, co dotyczy swobodnego przepływu dóbr - mogą osłabiać status tej prowincji jako części Zjednoczonego Królestwa.

Wielka Brytania i UE miały nadzieję prozumieć się w tej sprawie jeszcze wczoraj, gdyż dzisiaj w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, na którym nowe porozumienie powinno być zatwierdzone, jeśli Wielka Brytania faktycznie miałaby wyjść z UE w uporządkowany sposób w ustalonym obecnie terminie, czyli 31 października.

Johnson porównał wczoraj wieczorem negocjacje w sprawie Brexitu do zdobywania Mount Everest, podkreślając, że "szczyt jest niedaleko, ale wciąż zasłaniają go chmury".

Czytaj więcej:

Johnson zapewnia: Jest szansa na porozumienie ws. Brexitu

Barnier o Brexicie: "Do rozwiązania pozostają ważne kwestie"

"The Times": Nawet w przypadku umowy możliwe opóźnienie Brexitu

"Poprosimy o opóźnienie Brexitu, jeśli nie dojdzie do porozumienia z UE"

  Komentarze
  • Tomasz ,witek 098@gmail.c
   17 października 2019, 11:09

   nie mozna zjesc ciastko ! i miec ciastko kazdy rozwod kosztuje

  • Mark111
   17 października 2019, 11:14

   Problem lezy w tym , ze strony negocjuja cos , co z definicji nie jest w stanie zadowolic wszystkich. Jednostronne zas decydowanie za sprawa NI Stormont jest pt strzalem w kolano , bo nie daje zadnej gwarancji na trwalosc tej jakby nie bylo powaznej miedzynarodowej umowy. Zeby to zrozumiec trzeba by siegnac do korzeni konfliktu na Wyspie Irlandia. Kazdy kto bagatelizuje ten problem , nie wie o czym mowi.
   Zmeczenie brexitem a pokoj w tym regionie nie sa latwe do pogodzenia. Mozw rzeczywiscie pieklo jest odp miejscem.dla tworcow pomyslu Brexit. BoJo zamiast lodow Brexit , dostanie polewe Swiata

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama