Menu

Walia chce zrobić więcej, by pozbyć się plastikowych toreb

Walia chce zrobić więcej, by pozbyć się plastikowych toreb
Wciąż wiele osób traktuje reklamówki wielokrotnego użytku jako jednorazowe... (Fot. Getty Images)
Zgodnie z raportem rządu walijskiego, należy zrobić więcej, by ograniczyć liczbę plastikowych toreb wielokrotnego użycia (tzw. bags for life), dystrybuowanych przez sprzedawców detalicznych.
Reklama

Walia była pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który wprowadził wymóg pobierania opłat za jednorazowe torby na zakupy w 2011 r., zachęcając jednocześnie do zakupu toreb wielokrotnego użytku. Jednak ostatnie badanie wykazało, że większość tzw. "bags for life" należałoby używać przynajmniej cztery razy, aby miało to pozytywny wpływ na środowisko, a rzadko się zdarza, by były tyle razy używane.

Opłata 5 pensów zmniejszyła sprzedaż jednorazowych toreb na zakupy, ale 10 największych sieci supermarketów w Walii wydało 65,2 miliona plastikowych toreb wielokrotnego użytku w latach 2017-2018. Organizacje charytatywne zajmujące się ochroną środowiska poinformowały, że wiele osób nadal je traktuje jako jednorazowe.

Ekolodzy zachęcają do używania trwalszych i mocniejszych toreb, wykonanych z lnu i przetworzonych materiałów. (Fot. Getty Images)

Wielu większych detalistów decyduje się na dalsze ograniczenie zanieczyszczania środowiska plastikiem, oferując alternatywne torby papierowe. Morrisons wprowadził torby papierowe na początku 2019, mając nadzieję, że dzięki temu każdego roku zużycie plastiku spadnie nawet o 1300 ton.

Profesor Wouter Poorting, psycholog środowiskowy z Cardiff University, twierdzi, że spadek zakupu jednorazowych toreb pokazał, że opłata za nie spełnia swoją rolę w procesie zmiany zachowań konsumentów. Dodał jednak, że torby papierowe nie są odpowiedzią i rząd Walii powinien podnieść cenę "bags for life", aby zapewnić większą zachętę do ich ponownego użycia lub wprowadzenia alternatyw.

Czytaj więcej:

NHS w Anglii dołącza do walki z plastikiem

Tesco usuwa plastik ze swoich półek

Wielka Brytania liderem "plastikowej rewolucji"

70 pensów za reklamówkę w UK? "Teraz są zbyt tanie"

Ryby z Bałtyku mają w sobie plastik

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   28 grudnia 2019, 20:51

   Sainsbury wprowadził nową cenę za pomarańczową torbę 20p.Może teraz będzie mniej chętnych na zakup takiej torby i każdy będzie miał swoją .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama