Menu

Walia: Pracownicy fabryki z nakazem mówienia "tylko po angielsku"

Walia: Pracownicy fabryki z nakazem mówienia "tylko po angielsku"
W fabryce pracuje wielu Polaków, którzy nie potrafi porozumiewać się po angielsku. (Fot. Getty Images)
Portal Walesonline.co.uk donosi o kontrowersjach związanych z polityką wdrożoną w jednej z fabryk w walijskim mieście Ammanfords. Przedstawiciele firmy, chcąc lepiej zintegrować pracowników, kazali im posługiwać się wyłącznie językiem angielskim.
Reklama

W fabryce Pullmaflex, która należy do grupy Leggett & Platt Automotive, pracuje wiele osób posługujących się językiem walijskim i polskim. Większość z nich - jak donosi Wales Online - czuje się pokrzywdzona, co jest związane z nową polityką firmy.

Walijskojęzyczni pracownicy wskazują, że mogli rozmawiać w swoim języku ojczystym "od 30 lat". Z kolei niektórzy Polacy zwrócili uwagę na to, że po prostu nie znają angielskiego.

Firma tłumaczyła, że zmiana miała na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy, a także stworzenie przyjaznej kultury integracyjnej, "która jest niemożliwa do wytworzenia, gdy każdy z pracowników posługuje się innym językiem".

Ostatecznie, po licznych skargach i doniesieniach w mediach, przedstawiciele firmy przyznali, że "nie podejrzewali, iż nowe zasady dotkną niektórych pracowników, za co ich przepraszają".

Jednak śledztwo, przeprowadzone przez urzędnika zajmującego się ochroną praw Walijczyków, wykazało, że prawdziwym powodem zmiany polityki był fakt, iż "komentarze pracowników wypowiedziane w języku obcym nie mogą być podstawą np. do wszczęcia wobec kogoś postępowania dyscyplinarnego". 

Czytaj więcej:

Szwecja chce usunąć z programu nauczania hymn narodowy

Kanada: Quebec ogranicza używanie języka angielskiego

  Komentarze
  • Jinx
   21 listopada 2019, 22:16

   A tutaj przykład z podpisu zdjęcia "W fabryce pracuje wielu Polaków, którzy nie potrafi porozumiewać się po angielsku."
   Polski język trudny zwłaszcza dla polaków.

  • Janusz
   22 listopada 2019, 10:33

   Komentarz jinx to śmiech bo w tej fabryce bez języka nie dostaniesz pracy (następnym razem sprawdź spileczniaku a nie piszesz bzdury.) w dokumencie było jasno napisane że jedynie angielskim można się posługiwać co dotknęło walijczykow i Polaków, między tymi narodowościami na zakładzie nie ma spiny i dobrze się dogadujemy między sobą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama