Menu

WHO: Liczba zakażeń koronawirusem rośnie po raz pierwszy od 7 tygodni

WHO: Liczba zakażeń koronawirusem rośnie po raz pierwszy od 7 tygodni
Eksperci podkreślają, że wielu ludzi "opuściło gardę" i przestało stosować się do nakazów sanitarnych. (Fot. Getty Images)
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował wczoraj, że w ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem na świecie zaczęła rosnąć po raz pierwszy od siedmiu tygodni.
Reklama
Reklama

Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że przyczyną tej kolejnej rosnącej fali infekcji jest zarówno pojawienie się nowych wariantów koronawirusa, jak i fakt, że wielu ludzi "opuściło gardę" i przestało stosować się do nakazów sanitarnych.

Dodał, że ponowny wzrost liczby zakażeń jest "rozczarowujący, ale nie zaskakujący" i wezwał rządy państw, by nie znosiły restrykcji mających ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii.

Szef WHO nazwał też "godnym pożałowania" fakt, że pewne zamożne państwa decydują się najpierw szczepić na Covid-19 tę część populacji własnego kraju, która nie należy do żadnej grupy ryzyka - zamiast zagwarantować szczepionki pracownikom służby zdrowia w innych krajach. "Walczymy z globalnym kryzysem, który wymaga globalnej, spójnej i skoordynowanej reakcji" - podkreślił.

Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje od dłuższego czasu do zamożnych państw, które zamówiły dostawy szczepionek przekraczające ich obecne potrzeby, by udostępniły jak najszybciej swoje nadwyżki programowi COVAX.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan ocenił, że liczenie na to, iż pandemia skończy się pod koniec tego roku, jest "przedwczesne i nierealistyczne". Dodał jednak, że eksperci WHO "zaczynają otrzymywać dane, wskazujące na to, że szczepionka spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa". 

Czytaj więcej:

Hiszpania: Medycy mówią o nadejściu trzeciej fali epidemii

USA: Eksperci doradzają noszenie potrójnych masek

Śledztwo WHO w Wuhanie: Koronawirus mógł przybyć z innego miejsca

Przywódcy UE: "Brak szczepionek zagraża powrotowi do normalności"

Ekspert: "Trzecia fala? Wirus nigdy nie przestał krążyć"

UK: Wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa

Włoski ekspert: Przebieg epidemii tak zły, jak w Wielkiej Brytanii w grudniu

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama