Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"W sprawie backstopu Bruksela i Londyn potrzebują cudu"

"W sprawie backstopu Bruksela i Londyn potrzebują cudu"
Szansa na porozumienie UE z Wielką Brytanią maleje... (Fot. Getty Images)
Cud musiałby się wydarzyć, żeby UE i Wielka Brytania znalazły rozwiązanie w sprawie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, pozwalające uniknąć bezumownego Brexitu - ocenił dziś szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn.
Reklama

"Cudów nigdy nie należy wykluczać, ale sceptycznie oceniam szanse na to, że nagle wymyślimy coś, co zagwarantuje, że Irlandia nie będzie miała twardej granicy (z Irlandią Północną) i jednocześnie zapewni UE kontrolę nad tym, co wchodzi na jej (wspólny) rynek" - ocenił luksemburski polityk.

"Nie jestem przekonany, czy już dziś możemy z pewnością mówić, że czeka nas bezumowny Brexit, ale musimy jasno nakreślić zagrożenia z nim związane" - podkreślił Asselborn dodając, że "to samo powinien zrobić (premier Wielkiej Brytanii) Boris Johnson".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o tzw. backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Republiką Irlandii a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjscy i irlandzcy politycy obawiają się powrotu twardej granicy na Zielonej Wyspie. (Fot. Getty Images)

Johnson zapowiada, że jeśli nie doczeka się ustępstw, jest gotów wyprowadzić swój kraj ze Wspólnoty bez umowy regulującej dalsze relacje obu stron.

Bruksela odmawia powrotu do negocjacji i wskazuje, że powrót twardej granicy irlandzko-irlandzkiej może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu, które w dużej mierze przyczyniło się do zakończenia ponad 30-letniego konfliktu zbrojnego w Irlandii Północnej.

Backstop przewiduje, że Wielka Brytania pozostałaby po Brexicie w unii celnej z UE, dopóki nie zostanie wypracowane inne rozwiązanie pozwalające uniknąć twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zacząłby obowiązywać, gdyby Londyn i Bruksela nie zdołały po okresie przejściowym uzgodnić ostatecznego porozumienia o dalszych relacjach albo gdyby to ostateczne porozumienie nie gwarantowało miękkiej granicy.

Krytycy obawiają się jednak, że prowizorium mogłoby się w praktyce okazać trwałym mechanizmem i wiązałoby Zjednoczone Królestwo z UE na nieokreślony czas mimo formalnego rozwodu. Samodzielna polityka handlowa byłaby wówczas niemożliwa.

Czy Londyn jest gotowy na bezumowne opuszczenie UE? (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Currill
   22 sierpnia, 11:04

   Stare wiadomości. Berlin i Paryż spalił na panewce. I co teraz Siwy ćwoku? Get out.

  • Aras
   22 sierpnia, 12:36

   Rozwiązaniem może być odłączenie się Irlandii Północnej od UK I JEJ pozostanie w EU! PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ I TAK TO NASTĄPI!

  • Wiarus
   22 sierpnia, 12:41

   Królowa Elżbieta jako głową państwa może w każdej chwili anulować brexit i to może być ten cud. Ale czy będzie tego chciała??

  • BG
   22 sierpnia, 15:06

   Krolowa nie wmiesza sie w sprawe bo stajac okoniem demokratycznemu wyborowi spoleczenstwa wbilaby gwozdz do trumny monarchii w tym kraju. Jedyne na co moze sie szarpnac co najwyzej to zdjecie BoJo w trybie natychmiastowym ze stanowiska premiera gdyby doszlo do przeglosowania wotum nieufnosci.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama