Menu

W przypadku poprawek rząd UK zrezygnuje z głosowania nad umową z UE

W przypadku poprawek rząd UK zrezygnuje z głosowania nad umową z UE
31 października coraz bliżej, a brytyjscy politycy wciąż mają problem z wyprowadzeniem kraju z politycznego impasu. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zrezygnuje z poddania dziś pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienia z Unią Europejską o warunkach Brexitu, jeśli posłowie będą próbowali wnieść poprawki do rządowego projektu - poinformował rzecznik Downing Street.
Reklama

Premier Boris Johnson wskazał, że chce, by posłowie w jasny sposób wypowiedzieli się tego dnia, czy popierają porozumienie, czy też nie. Jego rzecznicy zapowiedzieli również, że podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przedstawi ustawy niezbędne do implementacji porozumienia z UE.

Planowane początkowo na sobotę głosowanie nie odbyło się z powodu przyjętej przez posłów poprawki, zgodnie z którą decyzja posłów o poparciu porozumienia z UE została wstrzymana do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z Brexitem.

W efekcie Johnson, zobligowany ustawą parlamentu, musiał w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przesunięcie daty wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku, choć się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym wyjaśnia, że to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną.

Czy w brytyjskim parlamencie dojdzie dziś do głosowania w sprawie Brexitu? (Fot. Getty Images)

Decyzja o tym, czy zezwolić na głosowanie w sprawie porozumienia, należy do spikera Izby Gmin Johna Bercowa, który może się na to nie zgodzić pod pretekstem, że nie można podczas jednej sesji parlamentu dwukrotnie zgłaszać tej samej ustawy. Decyzję w tej sprawie Bercow, któremu zwolennicy Brexitu zarzucają brak bezstronności, ogłosi po wznowieniu obrad w poniedziałek o godz. 14:30. On też rozstrzygnie, czy i które poprawki dopuszczać do głosowania.

"Mające znaczenie głosowanie odbędzie się, jeżeli spiker na to pozwoli i jeżeli nie zostaną wniesione żadne poprawki, które uczyniłyby głosowanie bezcelowym. Nie ma sensu przeprowadzać głosowanie bez znaczenia, rząd wycofa się w takiej sytuacji" - wskazał rzecznik Downing Street. "Opinia publiczna chce, aby Brexit został zakończony. Rząd jest zdeterminowany, aby nowa umowa premiera została przyjęta i abyśmy wyszli z UE 31 października. Umowa z UE została uzgodniona, jest zawarta i jest zamknięta" - dodał.

Czytaj więcej:

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu

Johnson chce, by posłowie dziś głosowali nad umową z UE

Francuska minister: Niepewność ws. Brexitu gorsza niż brak porozumienia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości