Menu

W pierwszej debacie przedwyborczej tylko Johnson i Corbyn

W pierwszej debacie przedwyborczej tylko Johnson i Corbyn
Pozostałe debaty, zarówno te zaplanowane przez BBC, jak i prywatne ITV i Sky News, odbędą się już w liczniejszym składzie. (Fot. Getty Images)
W dzisiejszej pierwszej debacie telewizyjnej przed wyborami do brytyjskiej Izby Gmin wezmą udział tylko premier Boris Johnson i lider opozycji Jeremy Corbyn. Sąd odrzucił wczoraj wniosek Liberalnych Demokratów i Szkockiej Partii Narodowej o włączenie do debaty, która rozpocznie się o godz. 20:00.
Reklama

Liberalni Demokraci, którzy zajmują trzecie miejsce w sondażach i jako jedyni spośród głównych ogólnokrajowych partii opowiadają się za rezygnacją z Brexitu, argumentowali, że w debacie powinni być reprezentowani zwolennicy pozostania w UE. Z kolei Szkocka Partia Narodowa (SNP) chciała, by obecny był w niej temat niepodległości Szkocji.

Sąd uznał jednak, że prywatna stacja ITV, w której odbędzie się debata, nie pełni funkcji publicznej, zatem kwestia składu uczestników nie jest w jego gestii. Sędziowie poinformowali, że oba ugrupowania mogą co najwyżej złożyć skargę do regulatora rynku mediów Ofcom - ale dopiero po programie.

W takim samym składzie, czyli Johnson kontra Corbyn odbędzie się też jedna z czterech debat organizowanych przez publiczną stację BBC - 6 grudnia - i w tej sprawie Liberalni Demokraci wystosowali już list z protestem.

Pozostałe debaty, zarówno te zaplanowane przez BBC, jak i prywatne ITV i Sky News, odbędą się już w liczniejszym składzie - od trzyosobowego - z liderką Liberalnych Demokratów Jo Swinson - do siedmioosobowego, gdy będą jeszcze przywódcy SNP, walijskiej Plaid Cymru, Zielonych oraz Partii Brexitu.

Druga debata odbędzie się już w najbliższy piątek w BBC. W sondażach przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami prowadzą konserwatyści, którzy mają średnio 14-17 punktów proc. przewagi nad laburzystami.

Czytaj więcej:

Laburzyści obiecują darmowe przeglądy dentystyczne dla mieszkańców UK

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

Johnson wstrzymuje obniżkę podatku od przedsiębiorstw

  Komentarze
  • Jacob Rees-Mogg
   19 listopada 2019, 12:55

   Corbyn przegra. BBC i prasa jest po naszej stronie. Realia są takie: farmerzy i całe coutryside głosuje na Torysów, nie maja zresztą stałego łącza do internetu i są skazani na BBC i Daily Telegraph. Natomiast, plan mamy taki: najpierw twardy Brexit, potem wasalizm.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama