Menu

W nalocie USA zginął generał Iranu. Teheran zapowiada zemstę

W nalocie USA zginął generał Iranu. Teheran zapowiada zemstę
Prezydent Iranu: USA czeka "miażdżąca zemsta" za zabicie Kasema Sulejmaniego (na zdj). (Fot. Getty Images)
Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka 'miażdżąca zemsta' Iranu za zabicie Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds. Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że 'retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych' za śmierć generała.
Reklama

"Bez cienia wątpliwości Iran i inne kraje w tym regionie, dążące do wolności, zemszczą się na USA" - ogłosił Rowhani. Irańskie władze zapowiedziały też, że jeszcze dzisiaj zbierze się w trybie nadzwyczajnym rada bezpieczeństwa narodowego.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zamieścił na Twitterze nagranie wideo, przedstawiające ludzi tańczących na ulicy i napisał, że są to Irakijczycy, którzy tańczą z radości, że Sulejmani nie żyje.

Sulejmani i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali wczoraj późnym wieczorem zabici w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Według różnych źródeł, ataku dokonano z użyciem śmigłowców bojowych lub dronów. Zginęło łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

Elitarne oddziały Al-Kuds, których dowódcą był Sulejmani, to siły ekspedycyjne irańskich Strażników Rewolucji. Teheran wspiera w regionie m.in. szyickie milicje irackie, libański ruch Hezbollah i iracki Kataib Hezbollah, zbrojne organizacje palestyńskie i szyickie milicje Huti w Jemenie.

Abu Mahdi al-Muhandis był założycielem i byłym przywódcą milicji Kataib Hezbollah. Właśnie bazy Kataibu bombardowali z powietrza Amerykanie w odwecie za śmierć w ataku rakietowym jednego ze swoich kontraktorów. W odpowiedzi proirańskie milicje zaatakowały ambasadę USA w Bagdadzie.

Associated Press podkreśla, że śmierć Sulejmaniego i al-Muhandisa może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się ostrym odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

Brytyjskie MSZ: Działania Iranu zagrażają naszemu bezpieczeństwu

W Iranie odkryto ogromne złoże ropy. "To prezent dla mieszkańców"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama