Menu

W brytyjskiej prasie "rządzi" nagranie z żartami z Trumpa

W brytyjskiej prasie "rządzi" nagranie z żartami z Trumpa
"The Guardian" pisze o "notorycznie przewrażliwionym Trumpie". (Fot. Twitter/@TheGuardian)
Brytyjskie gazety, relacjonując dzisiaj spotkanie przywódców NATO, zdecydowanie skupiają się na sprawie wcześniejszego opuszczenia go przez Donalda Trumpa, co jest efektem żartów, które z amerykańskiego prezydenta miał sobie robić premier Kanady Justin Trudeau.
Reklama

Najwięcej miejsca londyńskiemu spotkaniu NATO poświecił "The Guardian".

"Wściekły Donald Trump skrócił swoją obecność na szczycie NATO w Londynie, gdy grupę przywódców, w tym Borisa Johnsona, przyłapano na nagraniu śmiejących się w pałacu Buckingham z prezydenta USA za organizowanie długich konferencji prasowych. Notorycznie przewrażliwiony Trump odwołał planowaną konferencję prasową i nazwał kanadyjskiego premiera Justina Trudeau dwulicowym" - opisuje na pierwszej stronie gazeta.

Opis bardziej merytorycznych wydarzeń podczas szczytu "The Guardian" zamieszcza wewnątrz wydania, pisząc m.in. o przełamaniu sprzeciwu Turcji wobec aktualizacji planów obrony krajów bałtyckich i Polski.

"Tym razem, jak się wydaje, dyplomacja się powiodła, a Ankara zgodziła się na nowy plan obrony zaniepokojonych zachodnich sąsiadów Rosji. Było to jednak niewygodne przypomnienie, jak coraz bardziej asertywny sojusznik - z drugą co do wielkości siłą zbrojną w organizacji - może wywierać oddziaływać, potencjalnie wpływając na bezpieczeństwo innych, którzy są daleko od niej" - pisze dziennik.

Podkreśla jednak, że różnice zdań pomiędzy państwami członkowskimi, a także personalne nieporozumienia jak to między Trumpem a Trudeau, wpływają na efektywność Sojuszu. "Ale wydarzenia ostatnich dwóch dni również pomogły zauważyć, że NATO staje się coraz bardziej złożoną organizacją, w której uporczywe kłótnie oznaczają, że będą stawiane pytania o jej skuteczność" - czytamy.

"The Times" wyciągnął wątek nagrania z pałacu Buckingham w niewielkim bocznym artykule. (Fot. Twitter/@TheTimes)

"The Times" na pierwszą stronę - w niewielkim bocznym artykule - również wyciąga tylko wątek nagrania z pałacu Buckingham i wcześniejszego wyjazdu Trumpa. Samym ustaleniom ze szczytu poświęca niezbyt wiele miejsca w środku gazety, ograniczając się właściwie do wypowiedzi sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga i omówienia dziewięciopunktowego komunikatu końcowego.

Odnosząc się natomiast do sprawy nagrania, "The Times" wymienia całą listę wcześniejszych niezręczności, które psuły relacje między przywódcami w trakcie podobnych spotkań.

"W powszechnej wyobraźni szczyty przywódców to ważkie sprawy, fora, na których zawierane są kluczowe umowy dotyczące polityki zagranicznej i zawierane są traktaty. W rzeczywistości, dzisiejszy niekończący się korowód szczytów często przechodzi w koktajlowe pogawędki, albo takie żarty jak ze szkolnego podwórka, jak wyciekły w nagraniach pałacowych, gdy Justin Trudeau wyśmiewał się za plecami prezydenta Trumpa" - pisze "The Times".

Gazeta "Metro"również postawiła dzisiaj na nagrania z pałacu Buckingham. (Fot. Twitter/@Metro)

Także konserwatywny "Daily Telegraph" w relacji ze szczytu koncentruje się na sprawie Trumpa i Trudeau, a także na tym, że odwołanie przez Trumpa konferencji prasowej z ulgą zapewne przyjął Johnson obawiający się, że amerykański prezydent znów będzie się odnosić do brytyjskich wyborów.

Z kolei przyszłości Sojuszu poświęca komentarz redakcyjny wewnątrz gazety. Pisze w nim, że teraz zdołano przezwyciężyć spory, ale nie wiadomo jak długo jeszcze będzie się to udawać.

"W chwili obecnej sojusz ma bardziej naglące problemy, zwłaszcza z Turcją. To quid pro quo (żądania Turcji, by NATO poparło ją w walce z Kurdami - przyp. red.) nie jest w duchu NATO, ale wyrzucenie jednej z głównych potęg Bliskiego Wschodu z sojuszu nie jest opcją. Waszyngton, Londyn i inni liczą na to, że prezydent Erdogan zostanie odsunięty z urzędu i zastąpiony przez kogoś mniej kłopotliwego. W wieku 70 lat NATO pozostaje nienaruszone. Ale jak długo jeszcze?" - zastanawia się "Daily Telegraph".

Czytaj więcej:

Trump wylądował na Stansted. Brytyjczycy szykują protesty

Demonstracje przed Pałacem Buckingham w czasie przyjęcia dla przywódców NATO

Szczyt NATO: Przywódcy żartowali z Trumpa. Trudeau się tłumaczy

  Komentarze
  • Mirek
   6 grudnia 2019, 04:13

   Rewelacja. Z powodu jakiego zartu Trump sie obrazil juz nie byliscie laskawi napisac. Rozumiem, ze trudno przetlumaczyc slowa Trudeau na polski, ale moze chocby mala probka...? Poziom kreta na zulawach. Lub jeszcze nizej.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama