Menu

W UK zaczyna się sezon na pająki w domu

W UK zaczyna się sezon na pająki w domu
Pająki zaczynają być widoczne w domach w związku z rozpoczynającym się sezonem godowym. (Fot. Getty Images)
Zbliża się jesień, więc nadchodzi również sezon na pająki w domu; a tych w Wielkiej Brytanii jest ok. 650 gatunków. 'Większość z nich jest łagodna i są ważnym elementem ekosystemu' - wyjaśnia entomolog.
Reklama

"Mniej więcej o tej porze roku, jak w zegarku, zaczynamy obserwować marsze dużych pająków domowych" - wyjaśnia prof. Adam Hart, entomolog z University of Gloucestershire. Ma to związek z tym, że właśnie trwa okres godowy pajęczaków. Od września do połowy października nie szukają schronienia, ale ustronnego miejsca na "schadzki". 

Co ciekawe, pająki wcale nie wkradły się do domów. W rzeczywistości cały czas tam były, tylko ukrywały się w różnych zakamarkach.

W Wielkiej Brytanii występuje około 650 gatunków pająków, a większość z nich jest całkowicie łagodna. Jak zaznacza naukowiec, nie ma też wyraźnych dowodów na to, że tegoroczne ciepłe i mokre lato zwiększyło ich liczbę.

Jedno jest pewne: pająki to ważny element ekosystemu i nie można ich zabijać gazetą czy butem. Tak naprawdę wyświadczają nam przysługę, jedząc dużą ilość szkodników w domu. Tworzą pajęczyny, w które wpadają m.in. przenoszące choroby komary i muchy.  

W pajęczyny wpadają m.in. przenoszące choroby komary i muchy. (Fot. Getty Images)

Prof. Hart tłumaczy, że ​​wszelkie pająki, które w najbliższych tygodniach przedostaną się do salonu, będą najprawdopodobniej rodzajem pająków domowych. Niektóre mogą być dość trudne do odróżnienia, ale odmiana kątnika domowego, o rozpiętości nóg do 10 cm, jest jedną z najczęściej spotykanych.

Można też natknąć się na pająki z grupy nasosznikowatych, np. ojczulka długiego lub rozedrganego pająka. Ich cecha charakterystyczna to małe ciało oraz długie, a do tego bardzo cienkie nogi. Ta odmiana może "nieco zaniepokoić ludzi, ponieważ mogą stać się dość duże".

"Większość pająków, które można spotkać w domu, to samce. Jeśli spojrzysz na ich przód, mają coś, co wygląda jak dodatkowe nogi. Jeśli są spuchnięte i wyglądają trochę jak rękawice bokserskie, to mamy do czynienia z mężczyznami" - wyjaśnia entomolog.

  Komentarze
  • Ha ha
   17 września 2019, 13:22

   Tam cały rok jest sezon na pająki---oni po prostu nie sprzątają.

  • Ggg
   17 września 2019, 14:43

   Co za bzdury piszesz.To natura,w Polsce tez tak jest

  • Betty
   17 września 2019, 21:17

   Wszedzie sa pajaki😊co prawda w Polskich domach spotyka sie pajaki ale moze nie az tyle gatunkow co w uk...najgoesze to kątniki...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama