Menu

W UK wstrzymano testy szczepionki AstraZeneca na dzieciach

W UK wstrzymano testy szczepionki AstraZeneca na dzieciach
W badaniach, które zostały wstrzymane, uczestniczy 300 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. (Fot. Getty Images)
Prowadzone w Wielkiej Brytanii testy sprawdzające skuteczność szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca u dzieci zostały wczoraj wstrzymane do czasu wyjaśnienia domniemanych związków preparatu z rzadkimi zakrzepami krwi u dorosłych.
Reklama
Reklama

"Choć nie ma obaw odnośnie bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym, czekamy przed podaniem dalszych szczepień w badaniu na dodatkowe informacje od MHRA na temat prowadzonego przez nią przeglądu rzadkich przypadków zakrzepicy / trombocytopenii, które zostały zgłoszone u dorosłych" - przekazał prof. Andrew Pollard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który opracował szczepionkę.

MHRA, brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia, prowadzi obecnie przegląd domniemanych związków szczepionki z rzadkimi zakrzepami krwi. W minionym tygodniu MHRA poinformowała, że na 18,1 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca, które do 24 marca włącznie podano w Wielkiej Brytanii, u 30 osób wystąpiły przypadki zakrzepów krwi; siedem osób zmarło.

Równolegle związki tych zakrzepów ze szczepionką bada Europejska Agencja Leków (EMA) i jak się oczekuje wyda ona rekomendację dziś albo jutro.

Wczoraj rano brytyjskie media spekulowały, że MHRA może zalecić wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca osobom poniżej pewnego wieku, podobnie jak zrobiły to władze Niemiec czy Kanady. MHRA stoi obecnie na stanowisku, że korzyści wynikające ze szczepionki zdecydowanie przewyższają zagrożenia.

Badania szczepionki na dzieciach rozpoczęły się w połowie lutego. Uczestniczy w nich 300 dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   7 kwietnia, 18:15

   Rozumiem, ze w pierwszej kolejnosci eksperymentowi poddane sa dzieci producentow szczepionki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama