Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W UK rekordowo mało pracowników, którzy zarabiają najgorzej

W UK rekordowo mało pracowników, którzy zarabiają najgorzej
Płaca godzinowa, w przypadku 30 proc. osób z najniższymi zarobkami, wzrosła o ponad 4 proc. (Fot. Getty Images)
Odsetek pracowników, którzy są najsłabiej opłacani w Wielkiej Brytanii, jest na najniższym poziomie od 1997 r. - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).
Reklama
Reklama

Podwyższenie godzinowej płacy minimalnej o 4,4 proc (do £7,83) w kwietniu 2018 r. przyczyniło się do wzrostu średnich tygodniowych zarobków o 2,9 proc. w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Z danych ONS wynika, że w ciągu roku do kwietnia 2019 r. wynagrodzenie godzinowe 5 proc. najlepiej opłacanych pracowników w UK wzrosło o 1,8 proc. - to nieco mniej niż średnia wynosząca 1,9 proc. Jednak płaca godzinowa, w przypadku 30 proc. osób z najniższymi zarobkami, wzrosła o ponad 4 proc.

Tym samym odsetek nisko opłacanych pracowników - którzy otrzymują mniej niż dwie trzecie średniej godzinowych zarobków - wyniósł 16,2 proc. i był najniższy od czasu rozpoczęcia badań w 1997 roku.

Najmniejszy odsetek nisko opłacanych pracowników miał Londyn. Z kolei najgorsza sytuacja, jeśli o chodzi o wynagrodzenia, panowała w Irlandii Północnej, we wschodniej części Midlands oraz na północnym wschodzie kraju.

Jednak zarobki wciąż nie osiągnęły poziomu sprzed kryzysu w 2008 r. (Fot. Getty Images)

Jednak mimo że płace rosły szybciej niż inflacja, zarobki mieszkańców Wielkiej Brytanii wciąż nie osiągnęły poziomu sprzed głębokiej recesji w latach 2008-2009.

"Wzrost wynagrodzeń dla typowego pracownika w Wielkiej Brytanii zbliżył się do norm sprzed kryzysu, ale następuje to po katastrofalnej dekadzie, więc ​​płaca wciąż pozostaje poniżej poziomu sprzed finansowego krachu" - zauważa Nye Cominetti, analityk ekonomiczny z Resolution Foundation.

"Ale były wyjątki. Najmniej zarabiający cieszyli się w zeszłym roku najwyższymi podwyżkami płac w wyniku kolejnego dużego wzrostu krajowej płacy minimalnej" - dodaje.

"Dobra wydajność płacowa dla osób o najniższych dochodach - zarówno w ujęciu godzinnym, jak i tygodniowym - w pełni potwierdza ambicje obu głównych partii dotyczące wyższego wynagrodzenia minimalnego. Potrzeba jednak więcej pracy, aby każdy zarabiał więcej niż przed kryzysem" - podsumowuje ekspert.

Czytaj więcej:

Javid: "W Wielkiej Brytanii nie będzie niskich płac"

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii opóźniona przez Brexit

W tych miastach w UK czynsze drożeją najszybciej

Kobiety w UK wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama