Menu

W UK już prawie 650 tys. ludzi straciło pracę przez pandemię

W UK już prawie 650 tys. ludzi straciło pracę przez pandemię
W ubiegłym miesiącu tempo likwidacji miejsc pracy wyraźnie zwolniło. (Fot. Getty Images)
W czasie epidemii koronawirusa liczba osób pracujących w Wielkiej Brytanii spadła o prawie 649 tys., ale w czerwcu tempo likwidacji miejsc pracy wyraźnie się zmniejszyło - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez Krajowy Urząd Statystyczny (ONS).
Reklama

W czerwcu ubyło nieco ponad 74,4 tys. miejsc pracy, podczas gdy w maju 124 tys., zaś w kwietniu - pierwszym pełnym miesiącu po wstrzymaniu dużej części aktywności gospodarczej z powodu epidemii - 450 tys.

Jak podał ONS, w okresie od marca do maja bezrobocie w Wielkiej Brytanii wynosiło 3,9 proc., czyli było na takim samym poziomie jak w ciągu poprzednich trzech miesięcy. To jest pewnym zaskoczeniem dla analityków, którzy spodziewali się, że efekty epidemii zaczną być widoczne w stopie bezrobocia - nawet biorąc pod uwagę, że dane zniekształca rządowy program wypłacania pensji urlopowanym pracownikom.

Według ostatnich szacunków Ministerstwa Finansów, z programu tego korzysta 9,4 mln osób, zaś z podobnego dla osób na samozatrudnieniu - 2,7 mln. Te wszystkie osoby nie są uwzględniane w statystykach jako bezrobotne, choć pewna część z nich - po wygaśnięciu obu tych programów z końcem października - nie wróci do dotychczasowych miejsc pracy.

Jak zwracają uwagę analitycy, w tej sytuacji lepszym miernikiem faktycznej sytuacji na rynku pracy są: liczba przepracowanych godzin w tygodniu oraz liczba wakatów. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to w okresie od marca do maja wyniosła ona średnio 877,1 mln godzin tygodniowo, co oznacza spadek o 175,3 mln godzin, czyli 16,7 proc., w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Liczba przepracowanych godzin zeszła tym samym do najniższego poziomu od okresu maj-lipiec 1997 r.

Z kolei liczba wolnych miejsc pracy w okresie od kwietnia do czerwca wynosiła 333 tys., co jest najniższym wynikiem od 2001 r., kiedy zaczęto prowadzić porównywalne statystyki.

W zeszłym tygodniu minister finansów Rishi Sunak przedstawił rządowy plan na rzecz utrzymania miejsc pracy, który przewiduje m.in. bonusy dla tych firm, które utrzymają etaty urlopowanych pracowników po zakończeniu wypłacania im pensji z budżetu, programy staży zawodowych oraz pomoc dla młodych osób zagrożonych długotrwałym bezrobociem.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd ogranicza dofinansowanie pensji urlopowanych pracowników

Koronawirus w UK: 8,9 mln pracowników pobiera rządową pomoc

Rząd UK przeznaczy £2 miliardy na pensje dla młodych ludzi

Recesja w UK: "Nie będziemy w stanie uchronić wszystkich miejsc pracy"

Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią

Brytyjska skarbówka rozpoczyna kontrole osób, które pobrały rządową pomoc

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama