Menu

W UK gigantyczne kolejki na egzamin na prawo jazdy

W UK gigantyczne kolejki na egzamin na prawo jazdy
Nie ma wolnych terminów na praktyczny egzamin na prawo jazdy i prędko nie będzie... (Fot. Getty Images)
Wraz ze wznowieniem egzaminów na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, napływ osób starających się o dokument jest tak duży, że pierwsze terminy testów są zarezerwowane na kilka miesięcy naprzód - informuje BBC.
Reklama
Reklama

W Anglii i Walii testy dla potencjalnych kierowców zostały zawieszone na początku roku. Wznowiono je dopiero wczoraj, 22 kwietnia.

Według danych The Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA), w całej Wielkiej Brytanii na egzamin praktyczny czeka obecnie ok. 420 tys. osób, przy czym średni czas oczekiwania wynosi do 17 tygodni od daty rezerwacji.

W grudniu 2020 r., zanim w Anglii rozpoczął się trzeci lockdown, DVSA miała do dyspozycji 1 461 egzaminatorów. Jednak ze względu na przepisy, mogą oni przeprowadzać konkretną liczbę egzaminów dziennie.

Aby szybciej uporać się z zaległościami, DVSA czasowo zatrudniła do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy 307 swoich pracowników biurowych, którzy mają do tego odpowiednie kwalifikacje.

Jednocześnie trwa rekrutacja kolejnych 300 egzaminatorów, a testy są przeprowadzane są w nietypowe dni, np. w weekendy i święta - dzięki temu, można zaoferować miesięcznie ok. 2 500 egzaminów więcej.

By uniknąć jeszcze większych kolejek, DVSA zachęca przyszłych kierowców do rejestrowania się na test praktyczny tylko wtedy, gdy kursanci czują się naprawdę na siłach, aby go zdać.

W Irlandii Północnej egzaminy praktyczne na prawo jazdy zostały przywrócone dzisiaj (23 kwietnia), a w Szkocji będzie je można zdawać od 6 maja.

Uczący się kierowcy przeszli 809 509 praktycznych testów w 2020 roku, ze średnią zdawalnością wynoszącą 51 proc. Dla porównania, w 2019 roku przeprowadzono 1 625 579 testów praktycznych, a średnia zdawalność wynosiła 46 proc.

Czytaj więcej:

Zmiany w nauce jazdy na Wyspach. Obowiązkowa obsługa nawigacji na egzaminach

Wielkie zmiany w nauce jazdy. Kursanci wyjadą na autostrady

Mandaty za firankę w oknach ciężarówek w UK?

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy w UK

Anglia: 4 lipca wrócą lekcje nauki jazdy

  Komentarze
  • Jurek
   23 kwietnia, 14:25

   Wszystko na byle szybko , byle duzo I byle jak .Jakosc uslug w UK , poziom edukacji rowniez , zaczyna dorownywac krajom 3 - go swiata .Choc czesto mam wrazenie ze ten kraj to juz 3 swiat .

  • RobertL
   23 kwietnia, 15:05

   Do Jurek nie chce Cię obrażać bo masz dziś imieniny ale głupoty takie wypisujesz jak byś Ty był z trzeciego świata

  • Ogórek
   23 kwietnia, 21:44

   Jurek, ogórek, kiełbasa i sznurek...Jeżeli UK, to Trzeci Świat, to do którego świata należy Polska ?

  • Dariusz
   24 kwietnia, 11:17

   Do RoberL niestety Jurek ma rację odnośnie systemu nauczania to jest jedno z najgorszych niedouczonych społeczeństw w Europie bezprawie tutaj rządzi na ulicach, jest dwa uniwersytety i nic poza tym a jak zobaczysz na Uniwersytet Erasmus w Rotterdamie to zobaczysz że jest na pierwszych pozycjach od kilku lat Oxford dopiero w pierwszej 20 tce
   Moja koleżanka angielka z płaczem mi mówiła że od wielu lat chciałabym zrobić zawód ale nie ma pieniędzy przekwalifikować się, ale brak kasy i niechęć ze strony pracodawcy aby czasem nie była lepsza od niego,tak wygląda tutaj rzeczywistość.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2021
  GBP 5.4652 złEUR 4.6072 złUSD 3.9576 złCHF 4.3157 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama