Menu

W Szwecji więcej osób chce zostać lekarzem lub pielęgniarką

W Szwecji więcej osób chce zostać lekarzem lub pielęgniarką
Od lat wielu przyszłych szwedzkich lekarzy kształci się na płatnych studiach medycznych w Polsce. (Fot. Getty Images)
W Szwecji, mimo kryzysu służby zdrowia oraz doniesień o personelu medycznym, który w walce z koronawirusem naraża życie, więcej osób chce zostać lekarzem lub pielęgniarką - informuje 'Dagens Nyheter'.
Reklama

Ze statystyk cytowanych przez największy szwedzki dziennik wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o 23 proc. więcej chętnych zgłosiło się na studia lekarskie - 4 895 osób.

Podobnie w przypadku studiów pielęgniarskich, gdzie odnotowano wzrost liczby podań o 26 proc. - 7 293 osób, a także na wydziałach kształcących analityków laboratoryjnych, na które zgłosiło się o 19 proc. więcej osób - 1 133. We wszystkich przypadkach nie minął jeszcze termin rekrutacji.

Według Rogera Kintha, dyrektora kształcącej pielęgniarki Szkoły Wyższej Ersta Skoendal Braecke w Sztokholmie, doniesienia medialne o trudnościach, jakie obecnie napotykają pracownicy służby zdrowia paradoksalnie przyczyniają się do wzrostu zainteresowania zawodami medycznymi.

"Wiele osób chce się zaangażować i coś zmienić". (Fot. Getty Images)

"Wiele osób chce się zaangażować i coś zmienić" - uważa Klinth. Z drugiej strony, jak zauważa, wpływ może mieć również podejście pragmatyczne. "W czasie kryzysu zauważalne jest poszukiwanie zawodów, które zapewniają stabilność zatrudnienia" - podkreśla.

Podobną opinię wyraża Heidi Stensmyren, przewodnicząca Szwedzkiego Związku Zawodowego Lekarzy. "Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy pokazała, że zawód lekarza ma charakter globalny i że cały świat może być miejscem pracy" - twierdzi Stensmyren.

Dodaje, że wpływ na zainteresowanie młodych ludzi zawodami medycznymi mogą mieć także codzienne relacje z konferencji prasowych Urzędu Zdrowia Publicznego, na których wypowiadają się epidemiolodzy. "Pokazują oni, że można być lekarzem i odpowiadać za zdrowie społeczeństwa, a jednocześnie nie mieć bezpośredniego kontaktu z pacjentami" - stwierdza.

Od lat wielu przyszłych szwedzkich lekarzy z powodu ograniczonych możliwości systemu edukacji w Szwecji kształci się na płatnych studiach medycznych w Polsce.

Czytaj więcej:

"Dagens Nyheter": Zamknijcie Szwecję, aby ratować kraj

"Dagens Nyheter": Ponad 100 tys. Szwedów może zakazić się koronawirusem

Szwecja: Rekordowe zwolnienia w marcu wz. z koronawirusem

Zlatan Ibrahimovic: Wirus poważnie skomplikował moje plany

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama