Menu

W Sztokholmie działa 50 gangów. Przywódcami są również kobiety

W Sztokholmie działa 50 gangów. Przywódcami są również kobiety
Według policji, spiralę przemocy "nakręca" 25-30 osób. (Fot. Getty Images)
W Sztokholmie jest 50 gangów (w 2017 roku było ich 46), w których działa 1,5 tys. osób. Członkami grup przestępczych są coraz młodsi ludzie, a kluczowe role odgrywają w nich także kobiety - alarmuje ujawniony wczoraj raport szwedzkiej policji.
Reklama

W dokumencie o "zorganizowanych siatkach przestępczych regionu sztokholmskiego" wyodrębniono 50 gangów, z czego za nowe uznano 20 grup. Jak podkreślają autorzy, niektóre powstały w wyniku transformacji poprzednich.

"W większości to lokalne grupy walczące ze sobą za pomocą broni palnej. Strzelaniny coraz bardziej zagrażają jednak osobom postronnym" - stwierdza szef wywiadu kryminalnego sztokholmskiej policji Palle Nilsson.

Według policji, spiralę przemocy "nakręca" 25-30 osób. Najmniejsze grupy przestępcze liczą kilkanaście osób, największe mają nawet setki członków. W gangach aktywnie działają osoby poniżej 16. roku życia, które są rekrutowane ze szkolnych świetlic.

"Widzimy także rosnące znaczenie kobiet, prowadzących działalność operacyjną, gdy mężczyźni zostają aresztowani lub zastrzeleni" - podkreśla Nilsson.

Bieżący rok uważany jest w stolicy Szwecji za wyjątkowo krwawy. (Fot. Getty Images)

Przyczyną konfliktów między gangami jest walka o wpływy z handlu narkotykami. Jak podawały wcześniej media, w Sztokholmie od niedawna działa międzynarodowa grupa przestępcza Black Axe. Przestępcy trudnią się sprowadzaniem imigrantów z Afryki Zachodniej pod pretekstem pracy. W rzeczywistości imigranci są zmuszani do sprzedaży heroiny oraz prostytucji.

Bieżący rok uważany jest w stolicy Szwecji za wyjątkowo krwawy. Do końca sierpnia w Sztokholmie i okolicach miały miejsce 72 strzelaniny. W ich wyniku 15 osób poniosło śmierć a 23 zostały ranne.

Jak twierdzi policja, sposobem na walkę z gangami powinno być zwiększenie obecności mundurowych w zagrożonych dzielnicach oraz rozszerzenie programu ułatwiającego młodym członkom opuszczenie świata przestępczego. Według mediów, to dokonana w 2015 roku reorganizacja policji spowodowała, że w wielu miejscach przestała być ona widoczna, ustępując pola gangom.

Czytaj więcej:

Szwecja: Znaczny wzrost liczby eksplozji dokonywanych przez gangi

Policja w Szwecji ostrzega Polaków przed Polakami

Policja z USA pomoże Szwecji w zwalczaniu fali przemocy

Szwecja: Zatrzymano Polaków podejrzanych o handel ludźmi

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama