Menu

W Niemczech rozpoczął się sezon karnawałowy

W Niemczech rozpoczął się sezon karnawałowy
Władzę na ulicach przejęli przebierańcy i błazny. (Fot. Getty Images)
W Kolonii i innych miastach niemieckiej Nadrenii wczoraj, punktualnie o godz. 11:11, rozpoczął się sezon karnawałowy. Władzę na ulicach przejęli przebierańcy i błazny. Tzw. piąta pora roku potrwa jak zwykle do Środy Popielcowej, która tym razem przypada na 26 lutego 2020 roku.
Reklama

Błazny w Kolonii - stolicy niemieckich zabaw karnawałowych - mogą być zadowolone. Początek sezonu zabaw i mniej ortodoksyjnego niemieckiego podejścia do pracy wystartował przy znośnej pogodzie. Było pochmurnie, ale bez opadów.

Zgodnie z tradycją, wczoraj o godz. 11:11 tysiące mieszkańców i turystów wyległo na ulice miasta. Porządku w Kolonii strzegło 1 000 policjantów.

Zabawy karnawałowe odbywały się też m.in. w Moguncji, Deusseldorfie, Akwizgranie i Bonn. Karnawał tradycyjnie był najpopularniejszy w katolickich częściach Niemiec, zwłaszcza w Nadrenii.

Stolice zabawy to właśnie Kolonia, Duesseldorf i Moguncja. 11 listopada to dzień, w którym "panowanie" w tych i innych miastach przejmują "książęta", sprawując nadzór na hulankami błaznów. W Kolonii "rządzi" triumwirat (Dreigestirn), czyli książę, chłop i panna.

Nieodłącznym elementem sezonu karnawałowego w Niemczech - oprócz wesołego pijaństwa - są też tzw. posiedzenia, de facto koncerty połączone z występami kabaretowymi, na których głównie szydzi się z polityków.

Co ciekawe, sami politycy często wcielają się na scenach w najrozmaitsze postaci. Obecna szefowa CDU i jednocześnie minister obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer przez kilka sezonów święciła triumfy w Kraju Saary (będąc jednocześnie premierem tego landu) jako "sprzątaczka Gretel", komentująca w rubaszny sposób nonsensy "berlińskiej polityki".

Czytaj więcej:

Stop fajerwerkom w UK: Już ponad 500 tys. podpisów pod petycją

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama