Menu

W Irlandii maleje liczba zakażeń na Covid-19. Kraj złagodzi obostrzenia

W Irlandii maleje liczba zakażeń na Covid-19. Kraj złagodzi obostrzenia
18 maja w Irlandii rozpocznie się znoszenie ograniczeń. (Fot. Getty Images)
W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 24 osoby i wykryto 107 nowych zakażeń, co jest najmniejszym dobowym przyrostem nowych zakażeń od 21 marca - poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia tego kraju. W przyszły poniedziałek w Irlandii rozpocznie się znoszeniem ograniczeń.
Reklama

Liczba nowych zgonów jest wprawdzie nieznacznie wyższa niż przez ostatnie trzy dni, ale w dalszym ciągu jest to poziom wyraźnie niższy niż wynosiła średnia z drugiej połowy kwietnia. Dotychczas w Irlandii z powodu Covid-19 zmarło 1 488 osób.

107 nowych zakażeń to nie tylko najniższy bilans od 21 marca, ale także czwarty w ciągu ostatnich sześciu dni przypadek, gdy liczba nowo wykrytych przypadków utrzymuje się poniżej dwustu. Łączna liczba zakażeń od początku epidemii to 23 242 przypadki, przy czym ponad 18,5 tys. osób już wyzdrowiało.

Tymczasem naczelny lekarz kraju Tony Holohan zasugerował wczoraj, że wraz ze znoszeniem ograniczeń - co w Irlandii rozpocznie się w poniedziałek 18 maja - może być wprowadzone zalecenie zasłaniania nosa i ust w pewnych sytuacjach, gdy np. niemożliwe jest fizyczne dystansowanie się od innych osób w środkach transportu publicznego czy w sklepach.

Kolejne cztery etapy łagodzenia restrykcji mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych. (Fot. Getty Images)

Zastrzegł jednak, że jeśli maseczki są noszone w niewłaściwy sposób, mogą spowodować one więcej szkód niż korzyści, np. ich dotykanie może spowodować łatwe przeniesienie wirusa. Z tej racji - jak podkreślił - do końca tygodnia zostaną wydane wytyczne w tej sprawie.

Od poniedziałku do pracy będą mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. na budowach. Otwarte zostaną też sklepy ogrodnicze, sklepy z narzędziami oraz warsztaty. Ponadto, małe grono znajomych będzie mogło się spotykać na zewnątrz i będą mogły być wznowione niektóre rodzaje aktywności sportowej w małych grupach - także na zewnątrz. Przywrócone zostaną również regularne wizyty lekarskie.

Kolejne cztery etapy łagodzenia restrykcji mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych i pod warunkiem, że rozwój epidemii nie wymknie się spod kontroli.

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar wraca do praktyki lekarskiej, by walczyć z epidemią

Irlandia ma warty 6,5 mld euro pakiet pomocy dla firm

Irlandia: Bezrobocie skorygowane o wpływ koronawirusa wzrosło do ponad 28 proc.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama