Menu

W Iranie odkryto ogromne złoże ropy. "To prezent dla mieszkańców"

W Iranie odkryto ogromne złoże ropy. "To prezent dla mieszkańców"
Rowhani: "Irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy". (Fot. Twitter/@HassanRouhani)
Prezydent Iranu Hasa Rowhani ogłosił dzisiaj odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej, które mogłoby zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią - podają światowe agencje.
Reklama

"Znaleźliśmy złoże naftowe z szacowanymi rezerwami na poziomie 53 miliardów baryłek" - przekazał Rowhani w transmitowanym w telewizji przemówieniu w mieście Jezd w środkowym Iranie.

Dodał, że złoże rozciąga się od Bostanu do Omidije, dwóch miast w bogatym w ropę naftową ostanie (prowincji) Chuzestan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską, na powierzchni 2 400 km2 i znajduje się na głębokości 80 metrów.

"To mały prezent od rządu dla narodu irańskiego" - wskazał prezydent w sytuacji, gdy krajowa gospodarka odczuwa skutki sankcji gospodarczych, które Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran w ub. r.

Rowhani podkreślił, że "irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy" w czasie, gdy Biały Dom "obłożył sankcjami sprzedaż irańskiej ropy naftowej".

Według ostatniej edycji raportu na temat statystyk dotyczących energii na świecie, publikowanego co roku przez brytyjski koncern naftowy BP, Iran ma czwarte co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, za Wenezuelą, Arabią Saudyjską i Kanadą. W przeliczeniu wynoszą one od 155 do 157 mld baryłek.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez sześć światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły surowe sankcje gospodarcze na Iran, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. 

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

Brytyjskie MSZ: Działania Iranu zagrażają naszemu bezpieczeństwu

  Komentarze
  • Ropa
   10 listopada 2019, 15:39

   Mam podejrzenie ze Tor juz nie jest anonimowy,wiec nie zostawie tu komentarza,bo niechce sie narazac :)

  • Ropa2
   10 listopada 2019, 15:42

   Iranska ropa?- a myslalem ze ropa pochodzi z ziemi i niema obywatelstwa. W wypadku,kiedy zloze ropy znajdzuje sie po obu stronach granicy z jakims panstwem,jak rozpoznac,ktora ropa jest iranska,a ktora z innego panstwa?- widzieliscie moze kiedys paszport ropy? :)

  • Bolek
   10 listopada 2019, 18:28

   No to Irańczycy teraz macie przesrane, nie unikniecie amerykańskiej demokracji

  • Ameryka
   11 listopada 2019, 06:46

   Czy ktoś powiedział olej? Już idziemy wprowadzić wam demokrację!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.237 złUSD 3.820 złCHF 3.933 zł

  Sport


  Reklama