Menu

W Iranie odkryto ogromne złoże ropy. "To prezent dla mieszkańców"

W Iranie odkryto ogromne złoże ropy. "To prezent dla mieszkańców"
Rowhani: "Irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy". (Fot. Twitter/@HassanRouhani)
Prezydent Iranu Hasa Rowhani ogłosił dzisiaj odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej, które mogłoby zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią - podają światowe agencje.
Reklama

"Znaleźliśmy złoże naftowe z szacowanymi rezerwami na poziomie 53 miliardów baryłek" - przekazał Rowhani w transmitowanym w telewizji przemówieniu w mieście Jezd w środkowym Iranie.

Dodał, że złoże rozciąga się od Bostanu do Omidije, dwóch miast w bogatym w ropę naftową ostanie (prowincji) Chuzestan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską, na powierzchni 2 400 km2 i znajduje się na głębokości 80 metrów.

"To mały prezent od rządu dla narodu irańskiego" - wskazał prezydent w sytuacji, gdy krajowa gospodarka odczuwa skutki sankcji gospodarczych, które Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran w ub. r.

Rowhani podkreślił, że "irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy" w czasie, gdy Biały Dom "obłożył sankcjami sprzedaż irańskiej ropy naftowej".

Według ostatniej edycji raportu na temat statystyk dotyczących energii na świecie, publikowanego co roku przez brytyjski koncern naftowy BP, Iran ma czwarte co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, za Wenezuelą, Arabią Saudyjską i Kanadą. W przeliczeniu wynoszą one od 155 do 157 mld baryłek.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez sześć światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły surowe sankcje gospodarcze na Iran, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. 

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Iran odpowiedzialny za ataki na saudyjskie rafinerie

Brytyjskie MSZ: Działania Iranu zagrażają naszemu bezpieczeństwu

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama