Menu

W Cambridge zacznie kursować pierwszy autonomiczny autobus

W Cambridge zacznie kursować pierwszy autonomiczny autobus
Nowoczesne pojazdy będą testowane m.in. w pobliżu dużych zakładów pracy. (Fot. Greater Cambridge Partnership)
Wyprodukowane na Wyspach i opracowane przez firmę Aurrigo autonomiczne autobusy wkrótce ruszą w trasę w brytyjskim Cambridge. Pojazdy zasilane są energią elektryczną i poruszają się z prędkością 20 mph (ok.32 km/h).
Reklama
Reklama

Jak podkreśla brytyjska prasa, będzie to pierwszy przypadek na Wyspach, gdy autonomiczne autobusy będą uczestniczyć w publicznym ruchu drogowym.

Pojazdy zaprezentowano w ubiegły czwartek podczas spotkania z minister transportu Rachel Maclean na Uniwersytecie w Cambridge. Każdy autobus ma 100 mil zasięgu i może być używany przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Chociaż autobusy poruszają się same, ze względów bezpieczeństwa znajdować się w nich będą specjalni pracownicy, którzy będą mogli przejąć nad nimi kontrolę w dowolnym momencie. Dodatkowy środek ostrożności ma obowiązywać na okres testowania pojazdów.

Testy wyjątkowych autobusów zaczęły się już w ubiegłym roku, ale wstrzymano je ze względu na kolejne lockdowny i ograniczone możliwości podróżowania przez ludzi.

Zdaniem autorów rozwiązania, projekt może zrewolucjonizować rynek usług transportu publicznego na żądanie. Autobusy mogą w przyszłości obsługiwać m.in. duże miejsca pracy czy szpitale. 

Czytaj więcej:

Szef Volvo ostrzega: "Auta bez kierowców są niedopracowane"

Na ulice Londynu wyjadą ciężarówki przyszłości

W UK wkrótce ruszy "najmniejsze lotnisko świata"

USA: Samochód Tesli wjechał w drzewo. Dwie osoby zginęły

Autonomiczne auta jeszcze w tym roku na drogach UK

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   1 czerwca, 12:40

   Trial is going to take place

  • GOSC
   1 czerwca, 12:42

   ludzkosc zmierza do upadku... takie rozwiazania duzo bardziej konsumuja zasoby ziemi i truja srodowisko. I odbieraja prace ludziom, prace ktora stanowi sama w sobie wartosc. Chca by ludzie siedzieli w domu i konsumowali... jedzenie zamawiane online, netflix, gry, alkohol etc A dzieje sie tak bo deb..lne kraje sponsoruja takie innowacje, ktore powoduje , ze ludzie przestaja byc ludzmi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama