Menu

W 2023 r. easyJet przetestuje elektryczne samoloty

W 2023 r. easyJet przetestuje elektryczne samoloty
Samolot zabierze na pokład 186 pasażerów. (Fot. Wright Electric)
EasyJet współpracuje z Amerykanami nad konstrukcją całkowicie elektrycznego samolotu, który miałby być eksploatowany przed 2030 r. Loty testowe ekologicznej maszyny rozpoczną się już za trzy lata.
Reklama

EasyJet, we współpracy z amerykańskim producentem Wright Electric, pracuje nad samolotem z napędem akumulatorowym - informuje lbndaily.co.uk.

Firma z USA buduje silnik elektryczny o mocy 1,5 MW i przetwornicę 3kV do konwersji prądu stałego na prąd zmienny, który będzie podstawą proponowanego zespołu napędowego samolotu.

Badania firmy wspiera wiele agencji rządowych w USA, w tym NASA i Air Force Research Laboratory, a pierwsze efekty - protoptyp swojego silnika i wentylatora - można było zobaczyć 30 stycznia br. na imprezie branżowej w Nowym Jorku.

Wright Electric  zamierza przeprowadzić testy naziemne silnika w 2021 r., a loty testowe elektrycznego samolotu - w 2023 r. Brytyjski przewoźnik ujawnił z kolei, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, loty komercyjne rozpoczną się już przed 2030 r.

Ekologiczna maszyna, znana jako Wright 1, zabrałaby na pokład 186 pasażerów i latałby na krótkich dystansach do 2 godzin, np. z Londynu do Amsterdamu.

"Technologia akumulatorów i baterii rozwija się w szybkim tempie, a liczne agencje rządowe USA finansują obecnie badania nad lotnictwem elektrycznym. Widzimy bardziej niż kiedykolwiek przyszłość, która nie jest wyłącznie oparta na paliwowych silnikach odrzutowych" - oświadczył Johan Lundgren, dyrektor naczelny easyJet.

Czytaj więcej:

Nowa krótka trasa easyJet w UK to "marnotrawstwo"

Gatwick i easyJet testują, jak szybciej wejść na pokład samolotu

Koniec "pan" i pani" w samolocie? EasyJet stawia na neutralność płciową

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama