Menu

W 2017 r. rodzina Trumpów otrzymała prezenty warte 140 tys. dolarów

W 2017 r. rodzina Trumpów otrzymała prezenty warte 140 tys. dolarów
Lista podarunków przygotowywana przez Departament Stanu liczy 64 strony. (Fot. Getty Images)
Wartość prezentów, którymi zagraniczni liderzy obdarowali prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego rodziny w 2017 r., szacowana jest na 140 tys. dolarów - podał wczoraj Departament Stanu USA. Najkosztowniejsze prezenty podarowały rodzinie Trumpów Chiny i Arabia Saudyjska.
Reklama

Najbardziej kosztowny prezent Trumpowi i jego żonie Melanii podarował przywódca Chin Xi Jinping. Pierwsza para otrzymała od niego wykaligrafowany zwój, którego wartość szacuje się na 14,4 tys. dol. i porcelanową zastawę stołową, wartą 16,25 tys. dol.

Na co najmniej 24,12 tys. dol. szacuje się wartość prezentów podarowanych rodzinie Trumpów przez państwa Zatoki Perskiej. Wśród nich znalazły się: wart 6,4 tys. dol. naszyjnik od króla Arabii Saudyjskiej Salmana i pozłacany model myśliwca, którego wartość szacuje się na 4,85 tys. dol., od następcy tronu Bahrajnu Salmana.

Najbardziej kosztowny prezent podarował przywódca Chin Xi Jinping. (Fot. Getty Images)

Od kanclerz Niemiec Angeli Merkel rodzina Trumpów dostała papier i pióra Mont Blanc warte ok. 5,3 tys. dol. Prezydent Francji Emmanuel Macron podarował Trumpom mapę USA z 1783 roku wartą 1,1 tys. dolarów. Premier Kanady Justin Trudeau dał pierwszej rodzinie w prezencie wykonaną z piaskowca figurkę lwa w koronie o wartości ok. 450 USD.

Jak podaje Associated Press, prezydent Andrzej Duda podarował Trumpowi album z czarno-białymi zdjęciami przedstawiającymi amerykańskiego prezydenta i Trump Tower. Wartość prezentu szacowana jest na 850 dolarów.

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc podarował prezydentowi wart ok. 1,9 tys. dol. portret Trumpa na tle amerykańskiej flagi.

Melania Trump dostała w prezencie m.in. kolczyki Mikimoto warte 2,2 tys. dolarów od premiera Japonii Shinzo Abego i torebkę Ferragamo wartą 3,4 tys. dolarów od premiera Włoch Paolo Gentiloniego.

Omawiana przez amerykańskie media lista podarunków przygotowywana przez Departament Stanu liczy 64 strony. Wszystkie prezenty podarowane Donaldowi i Melanii Trumpom oraz córce Trumpa Ivance i jej mężowi Jaredowi Kushnerowi przekazano do rządowych Archiwum Narodowego.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama