W UK rośnie liczba zwolenników niebezpiecznych teorii spiskowych
QAnon powstała w Stanach Zjednoczonych, ale zyskuje coraz szersze grono zwolenników również w Wielkiej Brytanii. Ta szeroko zakrojona teoria mówi o tym, że światem rządzi elitarna grupa pedofilów handlująca dziećmi, natomiast były już prezydent USA Trump posiada sekretny plan, aby pociągnąć tę grupę do odpowiedzialności.
Teoria zrodziła się jako żart na ekstremistycznych forach dyskusyjnych w 2017 r., kiedy to użytkownik o pseudonimie "Q" opublikował post na witrynie 4chan opisując ją oraz twierdząc, że grupa osób działa przeciwko prezydentowi Trumpowi na rzecz odsunięcia go od władzy.
Do 2019 roku ruch QAnon zyskał tak dużą popularność, że FBI zidentyfikowało go jako potencjalne zagrożenie terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych.
Na przestrzeni lat teoria QAnon ewoluowała, wciągając również wątki powiązane z innymi teoriami spiskowymi związanymi m.in. ze szczepionkami, siecią 5G czy imigrantami.
Wiele z tych teorii jest niepowiązanych - nie wszyscy antyszczepionkowcy popierają na przykład Trumpa - ale charakter retoryki Q "nowego porządku świata" spowodował, że idee wciągały coraz więcej osób.
"Wirus SARS-CoV-2 został stworzony po to, by kontrolować światową populację", "Szczepionki przeciw chorobie zawierają dający się wyśledzić mikroczip", "Osoby publiczne, od Billa Gatesa po Hillary Clinton, kierują globalną grupą zajmującą się handlem dziećmi" - to tylko niektóre z najniebezpieczniejszych przekonań ruchu.
Te bezpodstawne teorie mogą wydawać się naciągane, ale szacuje się, że liczba obserwujących QAnon na całym świecie wynosi obecnie miliony, a europejskim "liderem" jest pod tym względem Wielka Brytania - informuje Standard.co.uk.
W zeszłym miesiącu okazało się, że Jack Kidd, starszy brat znanej modelki Jodie Kidd, jest wiodącą postacią w rozwijającym się brytyjskim ruchu QAnon, podczas gdy spadkobierca firmy jubilerskiej John Mappin wywiesił flagę "Q" w swoim hotelu Camelot Castle w Kornwalii.
Brytyjscy eksperci wskazują, że wojna dezinformacyjna to bardzo niebezpieczne zjawisko, bo wpływa na skuteczność radzenia sobie państwa z pandemią.
Czytaj więcej:
Ataki na maszty 5G w UK. Rząd: To już koniec dyplomacji
39 ataków na pracowników BT. Winne teorie spiskowe na temat 5G
Sondaż: Bułgarzy masowo wierzą w teorie spiskowe nt. SARS-CoV-2
Brytyjski rząd przygotowuje program dla zwolenników teorii spiskowych
Kanada ostrzega przed teoriami spiskowymi w związku z pandemią
Niemcy: Premier Bawarii apeluje o obserwowanie koronasceptyków
Bill Gates zaskoczony "szalonymi" teoriami spiskowymi na jego temat