W Londynie upamiętniono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Głównym punktem była dyskusja z udziałem ocalałej z Holokaustu Joan Salter oraz Antony'ego Lishaka, który od lat zajmuje się upowszechnianiem w Wielkiej Brytanii wiedzy na temat Holokaustu.
"Choć los wielu tych uwięzionych w getcie był ostatecznie tragiczny, ten heroiczny akt oporu powstańców 80 lat temu głęboko pokazuje niezniszczalnego ducha ludzkiego w sytuacji, gdy życie i wolność są zagrożone. Tak wiele możemy się nauczyć od tych dzielnych ludzi" - mówił otwierając wydarzenie ambasador Piotr Wilczek.
.@JW3London: @AmbWilczek, @GermanAmbUK & @WarsawGhettoM Director spoke about #WarsawGhettoUprising & Holocaust remembrance at a @JW3London-@PolishEmbassyUK-@LftRighteous-@WarsawGhettoM event marking 80 years since the Uprising. @T21Joan, Jewish orgs., diplomats and more present. pic.twitter.com/4AvFGpM89Q
— Polish Embassy UK ðµð± (@PolishEmbassyUK) April 20, 2023
Salter, która urodziła się w 1940 r. w Brukseli, dokąd kilka miesięcy wcześniej przenieśli się jej będący polskimi Żydami rodzice, opowiadała o wojennych losach swojej rodziny i swoich - gdy poprzez Francję, Hiszpanię i Portugalię jako trzyletnia dziewczynka trafiła do USA.
Z kolei Lishak, pisarz, edukator i szef upowszechniającej wiedzę o Holokauście organizacji Learning from the Righteous, mówił o wyzwaniach z tym związanych - zarówno wynikających z tego, że coraz mniej jest bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, jak i z tego, że odbiorcy mają bardzo różny początkowy poziom wiedzy.
"To nie jest temat, którego można nauczać na chłodno, podając daty, co stało się w roku 1933, 1939 itd. Chodzi o to, jak ta wiedza wpływa na nas, jak zmienia ona sposób, w jaki odnosimy się do innych, do świata" - podkreślił.
"Oczywiście, że nauczanie o Holokauście staje się wraz upływem czasu trudniejsze. Od końca lat 70. czy początku lat 80., gdy ci, którzy przeżyli, zaczęli się dzielić swoimi historiami, byli oni w centrum edukacji o Holokauście. A teraz, gdy zbliżamy się do naturalnego kresu ich życia, odpowiedzialność na edukatorach za to, by przekazywać tę wiedzę bez naocznych świadków jest coraz większa" - zaznaczył Lishak.
Zarazem jednak podkreślił, że wiedza o Holokauście nie jest tematem zamkniętym i nikt nie może powiedzieć, że wie więcej niż jakiś tylko jej wycinek. "Nadal odnajdywane są nowe dokumenty, także z getta warszawskiego, czy odkrywana jest historia grupy Ładosia i nagle zyskujemy nową perspektywę" - podsumował.
Spotkanie odbyło się w JW3, znanym również jako Jewish Community Centre London (centrum sztuki, kultury i rozrywki, placówka edukacyjna oraz centrum społeczne i społeczne w północnym Londynie).
Czytaj więcej:
Polacy współpracowali z Trzecią Rzeszą? Jest odpowiedź ambasady na artykuł "The Irish Times"
"Der Spiegel": Niemiecki obóz koncentracyjny na terenie UK. Co się stało na "Wyspie Adolfa"?
Zmarł jeden z ostatnich w Wielkiej Brytanii ocalałych z Holokaustu
Badanie: Prawie jedna czwarta młodych Holendrów nie wierzy w Holokaust
Ambasador RP w UK przypomina w "Daily Telegraph" postaci Pileckiego, Ładosia i Sendlerowej