Menu

Uzależnieni od narkotyków i tytoniu są bardziej narażeni na Covid-19

Uzależnieni od narkotyków i tytoniu są bardziej narażeni na Covid-19
Pandemia koronawirusa sprzyja nałogom, a te są z kolei bardzo niebezpieczne dla osób zakażonych Covid-19. (Fot. Getty Images)
Osoby uzależnione, m.in. od opioidów czy tytoniu, są bardziej podatne na Covid-19 i jego powikłania - wynika z analiz danych milionów pacjentów z 360 szpitali w całych USA. Wnioski z badań przedstawia pismo 'Molecular Psychiatry'.
Reklama

Badania przeprowadził zespół dr Nory D. Volkow, dyrektora National Institute on Drug Abuse (NIDA). Analizując zanonimizowane elektroniczne karty zdrowia (EHR) milionów pacjentów z 360 szpitali w całych Stanach Zjednoczonych (dane do 15 czerwca 2020), dr Volkow i dr Rong Xu z NIDA z Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio ujawnili, że podczas gdy osoby uzależnione (Substance use disorders, SUD) stanowiły 10,3 proc. całej badanej populacji, to wśród zakażonych Covid-19 było ich 15,6 proc.

Osoby z niedawno rozpoznanym SUD były bardziej narażone na Covid-19 niż osoby bez takiego rozpoznania. Efekt był najsilniejszy w przypadku uzależnienia od opioidów, a następnie od tytoniu.

Osoby z rozpoznaniem SUD były również bardziej narażone na ciężki przebieg Covid-19. Hospitalizacje i zgony pacjentów z koronawirusem były częstsze u osób z zarejestrowanymi SUD w porównaniu z osobami bez uzależnień (odpowiednio 41,0 proc. wobec 30,1 proc i 9,6 proc. wobec 6,6 proc.).

Badana populacja składała się z ponad 73 milionów pacjentów, z których u ponad 7,5 miliona zdiagnozowano SUD w pewnym momencie ich życia. U nieco ponad 12 tys. zdiagnozowano Covid-19, a około 1 880 miało rozpoznane zarówno SUD, jak i Covid-19. Rodzaje SUD badanych w badaniu to: tytoń, alkohol, opioidy, konopie indyjskie i kokaina.

"Płuca i układ sercowo-naczyniowy osób z SUD często mają obniżoną wydolność, co może częściowo wyjaśniać ich zwiększoną podatność na Covid-19" - oceniła dr Volkow. "Innym czynnikiem przyczyniającym się do tego jest marginalizacja osób uzależnionych, co utrudnia im dostęp do opieki zdrowotnej" - dodała.

Autorzy badań sugerują, że pracownicy służby zdrowia powinni uważnie monitorować pacjentów z SUD i opracowywać plany działania, które pomogą chronić ich przed infekcją i jej poważnymi następstwami.

Czytaj więcej:

Badanie: Zmutowany koronawirus powoduje łagodniejszy przebieg COVID-19

Jak koronawirus rozprzestrzenia się na koncercie? Badają to naukowcy

Niedobór witaminy D może sprzyjać COVID-19

Groźne skutki uboczne szczepionki na koronawirusa z University of Oxford

Ibuprofen "nie pogarsza" stanu chorych na Covid-19

Lekarze ostrzegają: Coraz większe spożycie alkoholu w Anglii

  Komentarze
  • Pire z dżemem
   18 września, 07:22

   trzy miesiące temu inni naukowcy twierdzili że ludzie palący papierosy są mniej narażone na covida.eh ci naukowcy

  • Viral
   18 września, 08:35

   Konopie indyjskie mogą zmniejszyć śmiertelne zapalenie płuc wywołane przez COVID-19: naukowcy wyjaśniają, dlaczego...

   forbes.com/sites/emilyearlenbaugh/2020/07/06/cannabis-may-reduce-deadly-covid-19-lung-inflammation-researchers-explain-why/


  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama