Menu

Upały we Francji słabną. W Niemczech, Włoszech i Hiszpanii nadal gorąco

Upały we Francji słabną. W Niemczech, Włoszech i Hiszpanii nadal gorąco
We Francji w piątek padł absolutny rekord gorąca. (Fot. Getty Images)
Po sześciu dniach wyjątkowej kanikuły upały we Francji zaczęły wczoraj słabnąć, natomiast w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii dzień był gorący z temperaturą sięgającą 36-38 stopni Celsjusza - pisze AFP.
Reklama

We Francji w piątek padł absolutny rekord gorąca, ale już wczoraj w Paryżu i na północnym zachodzie temperatura spadła o kilkanaście stopni. W piątek w Gallargues-le-Montueux w departamencie Gard na południu kraju termometry pokazały 45,9 stopnia Celsjusza i taka temperatura utrzymywała się tam przez cztery godziny. Wczoraj na wschodzie Francji nadal było gorąco, 36-37 stopni C.

We Włoszech obniżenie temperatury zapowiedziano na dobre dopiero od środy.

Z powodu fali upałów, która nadciągnęła znad Sahary, odnotowano do tej pory co najmniej osiem zgonów: cztery we Francji, dwa we Włoszech i dwa w Hiszpanii. Ofiary śmiertelne to głównie osoby starsze.

Fala upałów o wyjątkowej intensywności jak na czerwiec spowodowała wiele pożarów we Francji i Hiszpanii i znaczące szkody są już widoczne w winnicach południowej Francji. W pobliżu Montpellier plantatorzy winorośli porównują wpływ tak wysokich temperatur do "działania palnika lub suszarki do włosów na winnice".

Fala upałów spowodowała wiele pożarów we Francji i Hiszpanii. (Fot. Getty Images)

"Winorośl jest grilowana, drzewa judaszowca są całkowicie wysuszone, zdarza się tak wczesną jesienią, pod koniec lata. Ale nie 29 czerwca" - relacjonowała właścicielka jednej z nich, Catherine Bernard.

"Uprawiam winorośl od 30 lat. Nigdy nie widziałem tak spalonych słońcem winnych łóz" - wyznał z kolei Jerome Despey, plantator winorośli i wiceprzewodniczący głównego francuskiego syndykatu rolniczego.

W Hiszpanii do gaszenia pożarów w centrum i na północnym wschodzie kraju skierowano ponad 700 żołnierzy, kilkuset strażaków, wozy i samoloty gaśnicze, a także śmigłowce. Temperatury w tych rejonach nadal jeszcze sięgają 42 stopni.

Pożar, który wybuchł w piątek w Almorox, 50 km na wschód od Madrytu, strawił ponad 2 tys. hektarów. Z uwagi na jego rozprzestrzenianie się w stronę wspólnoty autonomicznej Madrytu ewakuowano jedną wieś i około 20 ludzi z kempingu. W rejonie Toledo inny pożar wymusił ewakuację 22 ludzi.

W Katalonii pożar, który wybuchł w środę i zniszczył tysiące hektarów, dopiero wczoraj udało się częściowo opanować, ale według lokalnych władz jego gaszenie potrwa jeszcze kilka dni.

Według AFP, kanikuła zaczyna pomału słabnąć na Półwyspie Iberyjskim, ale w Madrycie i Albacete w regionie Kastylia-La Mancha wczoraj temperatura wynosiła jeszcze 38 stopni.

Na wschodzie i w centrum Niemiec temperatury tego dnia sięgały 36-37 stopni. Według niemieckich służb, średnia temperatura w czerwcu w kraju o cztery stopnie przekroczyła notowaną w okresie referencyjnym 1981-2010. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama