Menu

Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano mężczyzn powiązanych z IS

Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano mężczyzn powiązanych z IS
To 16. udaremniony przez australijską policję atak terrorystyczny od września 2014 roku. (Fot. Getty Images)
Australijska policja zatrzymała dzisiaj trzech mężczyzn powiązanych z tzw. Państwem Islamskim, którzy planowali przeprowadzenie zamachów na komisariaty policji, sądy, kościoły i budynki dyplomatyczne w Sydney.
Reklama

Policja przekazała, że zatrzymany 20-latek znajdował się pod obserwacją od roku, kiedy wrócił do Sydney z Libanu. Tam również był znany policji. Mężczyźnie ma być postawiony zarzut planowania zamachu terrorystycznego.

Zatrzymany miał też przygotowywać się do wyjazdu do Afganistanu, by tam walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego. Grozi mu dożywocie.

Kolejny z zatrzymanych - 23-latek - usłyszy zarzut uczestnictwa w organizacji terrorystycznej. Ich 30-letni wspólnik miał wyłudzać pieniądze od państwa.

Według policji, mężczyźni poznali się w internecie. W ramach dochodzenia przeszukano dzisiaj sześć domów.

Ian McCartney, szef jednostki antyterrorystycznej australijskiej policji federalnej, przekazał, że mężczyźni jeszcze nie zdążyli zakupić broni ani ładunków wybuchowych, a przygotowania do przeprowadzenia zamachów były we wczesnym stadium. Mężczyźni planowali nabyć broń za granicą.

To 16. udaremniony przez australijską policję atak terrorystyczny od września 2014 roku, kiedy w kraju podniesiono poziom zagrożenia - dodał McCartney.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama