Menu

USA wzywa UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie Brexitu

USA wzywa UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie Brexitu
Wiceprezydent USA Mike Pence przebywał z wizytą w Irlandii. (Fot. Getty Images)
Przebywający z wizytą w Irlandii wiceprezydent USA Mike Pence wezwał Unię Europejską, by negocjowała 'w dobrej wierze' z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i osiągnęła szanujące suwerenność Wielkiej Brytanii porozumienie w sprawie Brexitu.
Reklama

"Stany Zjednoczone popierają decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale zdajemy sobie sprawę z jedynych w swoim rodzaju wyzwań dotyczących waszej granicy (z Irlandią Północną) i mogę was zapewnić, że będziemy nadal zachęcać Zjednoczone Królestwo i Irlandię do zagwarantowania, by jakakolwiek umowa w sprawie Brexitu szanowała Porozumienie Wielkopiątkowe" - wskazał Pence w Dublinie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

Zawarte w Wielki Piątek w 1998 roku przy dyplomatycznym wsparciu USA porozumienie zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt w Irlandii Północnej.

"Jednak w sytuacji, gdy zbliża się ostateczny termin Brexitu, wzywamy zarówno Irlandię, jak i Unię Europejską, by negocjowały w dobrej wierze z premierem Johnsonem i pracowały na rzecz osiągnięcia porozumienia, które uszanuje suwerenność Zjednoczonego Królestwa i zminimalizuje zaburzenia w handlu" - dodał wiceprezydent USA.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji podkreślił, jak ważne jest wypracowanie dobrego porozumienia ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)

Jak zaznaczył, Waszyngton ma nadzieję na odegranie w procesie Brexitu wszelkiej możliwej pomocnej roli oraz liczy na zawarcie umów o wolnym handlu zarówno z UE, jak i ze znajdującą się już poza nią Wielką Brytanią.

Varadkar poprosił Pence'a, by wyjaśnił w USA, że Irlandia musiała poprzeć porozumienie uzgodnione przez UE z Wielką Brytanią, ale Johnson chce je obecnie zmienić.

"Wiem, że jest pan świadomy skutków, jakie mieć będzie dla nas na tej wyspie twarda granica oraz ryzyka dla Porozumienia Wielkopiątkowego i pokoju. To dlatego musimy się trzymać tego porozumienia (w sprawie Brexitu)" - podkreślił irlandzki premier.

"Panie wiceprezydencie, proszę tylko o to, by zabrał pan to przesłanie ze sobą do Waszyngtonu. Nie jest to problem wywołany przez nas, to problem który chcemy rozwiązać w ramach uporządkowanego Brexitu oraz porozumienia wykluczającego twardą granicę na tej wyspie" - wskazał Varadkar.

  Komentarze
  • Boris J & Donald T
   4 września 2019, 10:40

   Jak się nie zgodzicie nałożymy sankcje i zamkniemy wszystkie Mc Donaldy.

  • Jacek
   4 września 2019, 12:32

   "USA wzywa" śmieszne, po jaki h..j sie wpier....ją to nie ich sprawa, przecież i tak wydymaja UK na umowach o chandlu, tak że na miejscu brytoli bym się tak nie cieszył co powiedział ten wspaniały premier ( jak to powiedział Hugh Grant onanista) TO JEST BIZNES a USA nie jest państwem debili a prezydent jest Biznesmenem tak że powodzenia UUUUUKKKKK :)

  • Tom
   4 września 2019, 13:26

   Unia Europejska popiera niezależność Florydy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości