Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

USA wzywa UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie Brexitu

USA wzywa UE do negocjacji "w dobrej wierze" w sprawie Brexitu
Wiceprezydent USA Mike Pence przebywał z wizytą w Irlandii. (Fot. Getty Images)
Przebywający z wizytą w Irlandii wiceprezydent USA Mike Pence wezwał Unię Europejską, by negocjowała 'w dobrej wierze' z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i osiągnęła szanujące suwerenność Wielkiej Brytanii porozumienie w sprawie Brexitu.
Reklama

"Stany Zjednoczone popierają decyzję Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale zdajemy sobie sprawę z jedynych w swoim rodzaju wyzwań dotyczących waszej granicy (z Irlandią Północną) i mogę was zapewnić, że będziemy nadal zachęcać Zjednoczone Królestwo i Irlandię do zagwarantowania, by jakakolwiek umowa w sprawie Brexitu szanowała Porozumienie Wielkopiątkowe" - wskazał Pence w Dublinie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

Zawarte w Wielki Piątek w 1998 roku przy dyplomatycznym wsparciu USA porozumienie zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy konflikt w Irlandii Północnej.

"Jednak w sytuacji, gdy zbliża się ostateczny termin Brexitu, wzywamy zarówno Irlandię, jak i Unię Europejską, by negocjowały w dobrej wierze z premierem Johnsonem i pracowały na rzecz osiągnięcia porozumienia, które uszanuje suwerenność Zjednoczonego Królestwa i zminimalizuje zaburzenia w handlu" - dodał wiceprezydent USA.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji podkreślił, jak ważne jest wypracowanie dobrego porozumienia ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)

Jak zaznaczył, Waszyngton ma nadzieję na odegranie w procesie Brexitu wszelkiej możliwej pomocnej roli oraz liczy na zawarcie umów o wolnym handlu zarówno z UE, jak i ze znajdującą się już poza nią Wielką Brytanią.

Varadkar poprosił Pence'a, by wyjaśnił w USA, że Irlandia musiała poprzeć porozumienie uzgodnione przez UE z Wielką Brytanią, ale Johnson chce je obecnie zmienić.

"Wiem, że jest pan świadomy skutków, jakie mieć będzie dla nas na tej wyspie twarda granica oraz ryzyka dla Porozumienia Wielkopiątkowego i pokoju. To dlatego musimy się trzymać tego porozumienia (w sprawie Brexitu)" - podkreślił irlandzki premier.

"Panie wiceprezydencie, proszę tylko o to, by zabrał pan to przesłanie ze sobą do Waszyngtonu. Nie jest to problem wywołany przez nas, to problem który chcemy rozwiązać w ramach uporządkowanego Brexitu oraz porozumienia wykluczającego twardą granicę na tej wyspie" - wskazał Varadkar.

 

  Komentarze


  • Boris J & Donald T
   4 września, 10:40

   Jak się nie zgodzicie nałożymy sankcje i zamkniemy wszystkie Mc Donaldy.

  • Jacek
   4 września, 12:32

   "USA wzywa" śmieszne, po jaki h..j sie wpier....ją to nie ich sprawa, przecież i tak wydymaja UK na umowach o chandlu, tak że na miejscu brytoli bym się tak nie cieszył co powiedział ten wspaniały premier ( jak to powiedział Hugh Grant onanista) TO JEST BIZNES a USA nie jest państwem debili a prezydent jest Biznesmenem tak że powodzenia UUUUUKKKKK :)

  • Tom
   4 września, 13:26

   Unia Europejska popiera niezależność Florydy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama