Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Ustawodawcy Wirginii Zachodniej zatwierdzili ustawę antyaborcyjną

USA: Ustawodawcy Wirginii Zachodniej zatwierdzili ustawę antyaborcyjną
Aktywiści walczący o prawo do aborcji protestujący w Waszyngtonie, 13 września 2022 r. (Fot. Getty Images)
Legislatura Wirginii Zachodniej przyjęła ustawę zakazującą niemal wszystkich aborcji. Wyjątkiem od restrykcyjnego prawa są przypadki wymagające ratowania życia kobiety lub wiążące się z gwałtem lub kazirodztwem – podała wczoraj CNN.
Reklama
Reklama

Zatwierdzona we wtorek ustawa czeka na podpis republikańskiego gubernatora Jima Justice'a. Nie uznaje ona za zagrożenie dla kobiety ewentualnych powikłań psychicznych lub psychologicznych. Wymaga od lekarzy, aby w ciągu 15 dni zgłaszali komisarzowi stanowego Biura Zdrowia Publicznego wszelkie aborcje, łącznie z uzasadnieniem, dlaczego je wykonali.

Każdy lekarz lub inny licencjonowany praktyk medyczny, który wykonuje lub wywołuje aborcję z naruszeniem prawa, może podlegać karom, w tym stracić licencję. Kobiety poddające się aborcji nie będą karane.

Wyjątki od restrykcyjnych postanowień obejmują ofiary gwałtu lub kazirodztwa. Warunkiem byłoby zgłoszenie takich przypadków w ciągu 48 godzin. Przed wykonaniem zabiegu kobiety musiałyby przedstawić lekarzowi kopię raportu policyjnego lub potwierdzenie notarialne zgłoszenia.

Decyzję ustawodawców potępili obrońcy praw do aborcji. "Po tygodniach dyskusji za zamkniętymi drzwiami legislatura Zachodniej Wirginii zagłosowała za zakazem aborcji. Nie da się nawet wypowiedzieć, jaki to mroczny dzień dla wolności i dla stanu" – tweetował oddział Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich w Wirginii Zachodniej.

Dotychczas obowiązywały w tym stanie przepisy dopuszczające przerywanie ciąży do 20 tygodnia po zapłodnieniu. Obowiązywały od lipca. Sędzia okręgowy hrabstwa Kanawaha, Tera Salango, poinformowała wówczas, że zdecydowała się zablokować stanowy zakaz aborcji, pochodzący jeszcze z XIX wieku.

Czytaj więcej:

USA: Sąd Najwyższy zniósł konstytucyjne prawo do aborcji

USA: Co najmniej osiem stanów wprowadziło zaostrzone przepisy o aborcji

  Komentarze
  • Janko Walski
   15 września, 14:44

   Co za zacofanie w tej Ameryce! Nie to co u nas w Europie - progresja i nowoczesność. Skrobanka do 36 miesiąca, eutanazja od pierwszego miesiąca

  • Drakus
   15 września, 17:00

   Nie pomyśleli!. Wystarczyło zaprosić Tuska i zorganizować kampus. U Tuska jest krótka jazda jesteś za aborcją, albo niema ciebie na liście. Dzieciom by czegoś naobiecywał innym zagroził że w rzece pojawi się rtęć i gotowe. Dzieci na tornistrach miałyby wypisane że walczą o prawo do aborcji i zmiany płci. Mógłby być problem bo Tusk bardziej nawija po niemiecku, ale z Trzaskowskim zawarliby związek i wszyscy by się kochali. Czytam że chłopaki, u nas dobrze potrafią zawijać kosą. Poczęstujcie demona gdzieś na ulicy może się nawróci. On dzieci chce kroić na plasterki bo lubi w kanapkach świeże.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama