Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Rosyjski ostrzał zwiększa ryzyko incydentu jądrowego

USA: Rosyjski ostrzał zwiększa ryzyko incydentu jądrowego
Wczoraj w całym Kijowie doszło do wielu eksplozji w wyniku rosyjskiego ataku. (Fot. Getty Images)
Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi - oznajmiła wczoraj rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

"Podczas gdy Rosja boryka się z problemami na polu bitwy, w coraz większym stopniu skupia się na horrendalnych atakach przeciwko Ukraińcom, za pomocą dotkliwych uderzeń uszkadzających infrastrukturę energetyczną, robiąc to celowo wraz z nadejściem zimy" - napisała w oświadczeniu Watson.

Jak dodała, celem strategii reżimu Putina jest "zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci".

"Pokazuje też, że Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego, który może zaszkodzić nie tylko Ukrainie, ale dotknąć też całego regionu" - napisała rzeczniczka.

Jak podało wczoraj ukraińskie ministerstwo energetyki, w efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu i tymczasowo została produkcja prądu we wszystkich elektrowniach atomowych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii. Poinformowano jednak, że tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych pozostało w normie.

Na sprawę uwagę zwróciła też ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że odcięcie od prądu elektrowni jądrowych zwiększyło ryzyko wypadku jądrowego, w tym wydostania się materiałów radioaktywnych.

Watson zaznaczyła, że obok ogłoszonej wczoraj pomocy wojskowej dla Ukrainy - w tym m.in. dodatkowej amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i ciężkich karabinów maszynowych do zestrzeliwania dronów - USA dostarczyły też dotąd pomoc humanitarną o wartości 1,5 mld, w tym 250 mln na ochronę przed mrozem, w tym paliwo grzewcze, generatory, materiały budowlane i koce.

"Rosja nadal nie docenia siły i determinacji Ukraińców i ich próby zdemoralizowania ich po raz kolejny spełzną na niczym" - zapowiedziała Watson.

Czytaj więcej:

Boris Johnson ujawnił postawy państw zachodnich przed wybuchem wojny w Ukrainie

Unia Europejska uznała Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Odgłosy eksplozji w Kijowie. Trwa rosyjski ostrzał rakietowy kraju

  Komentarze
  • Drakus
   24 listopada, 19:51

   Widzicie! jak Putin morduje i pozwalacie na to. Ja go na Prezydenta nie wybierałem. Teraz psychol ma władzę, broń atomową i karmi wszystkich propagandą. Was oczywiście propaganda nie dotyka. W Rosji też tak uważają i go popierają. Nie wiecie co inteligentni ludzie robią w takich sytuacjach. Zapytajcie Tuska on jest uczciwy i wam prawdę powie. Ja wam nie pomogę bo sami nie chcecie. Lubicie filmy? to obejrzyjcie RAMPAGE tam Donald gra główną rolę. Niemcy w UE też są uczciwi. W szkole się tego uczą od pokoleń i przekazują dalej. Praktyki w Stutthof, ale teraz jest nowy, bezpieczny świat.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł

  Sport