Menu

USA: Mini spódniczki i poduszki ze zdjęciami z Auschwitz

USA: Mini spódniczki i poduszki ze zdjęciami z Auschwitz
Spódniczka oferowana w sklepie Red Bubble. (Fot. Twitter/@AuschwitzMuseum)
Kominy, krematoria, tory kolejowe i drut kolczasty - takie zdjęcia z obozu koncentracyjnego Auschwitz można było znaleźć na produktach amerykańskiego sklepu internetowego. Sprawa wywołała oburzenie internautów oraz Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - informuje 'The Independent'.
Reklama

W ofercie sklepu Red Bubble, który sprzedaje "produkty zaprojektowane przez niezależnych artystów", znalazły się trzy produkty z szokującymi nadrukami.

Na minispódniczce, sprzedawanej za równowartość £30, pojawiły się czarno-białe zdjęcia krematoriów oraz kominów. Z kolei na poduszkach za £34 widniały fotografie torów kolejowych, na których swój bieg kończyły masowe transporty ludzi do Auschwitz.

Tymi torami ludzie jechali na pewną śmierć. (Fot. Getty Images)

Na sprzedaż wystawiono również torbę (£12) z drutem kolczastym i napisem w języku niemieckim: "Uwaga! Wysokie napięcie, niebezpieczeństwo utraty życia".

Na skandaliczną "kolekcję" niezwłocznie zareagowało Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Naprawdę sądzicie, że sprzedawanie poduszek, mini spódniczek i toreb z ilustracjami przedstawiającymi Auschwitz - miejsce ogromnej ludzkiej tragedii, gdzie zostało zamordowanych ponad 1,1 miliona ludzi - jest dopuszczalne? To niepokojące i zupełnie bez szacunku" - napisano we wpisie na Twitterze, bezpośrednio skierowanym do osób zarządzających platformą Red Bubble. 

W latach 1940-1945 w prowadzonym przez nazistów obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, określanym też mianem "fabryki śmierci", zgładzono ponad milion Żydów, Polaków, Romów i Rosjan.

Zarząd Red Bubble przyznał na Twitterze, że sprzedaż tych produktów była "nie do zaakceptowania" i szybko usunął ze swojej oferty skandaliczne przedmioty. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama