Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

USA: Bezrobocie we wrześniu najniższe od 49 lat

USA: Bezrobocie we wrześniu najniższe od 49 lat
Bezrobocie w USA rekordowo niskie. (Fot. Getty Images)
Wskaźnik bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadł kolejny miesiąc z rzędu, osiągając we wrześniu 3,7 procent, najniższy poziom od grudnia 1969 r. - poinformował amerykański resort pracy.
Reklama

W amerykańskiej gospodarce przybyło we wrześniu 134 tys. nowych miejsc pracy; to mniej niż 180 tys., jakie przewidywali wcześniej ekonomiści, co analitycy ministerstwa pracy tłumaczą przede wszystkim skutkami huraganu Florence, który we wrześniu nawiedził południowe stany Wschodniego Wybrzeża.

Huragan Florence spowodował mniejszy wzrost zatrudnienia w sektorze usługowym, szczególnie w turystyce. Resort pracy zrewidował też w górę statystyki zatrudnienia w sierpniu i w lipcu - w sumie o dodatkowe 87 tys. nowych miejsc pracy.

W rezultacie tej korekty okazało się, że w ciągu ostatniego roku każdego miesiąca amerykańskiej gospodarce przybywało ponad 211 tys. nowych miejsc pracy. Wrzesień był 96. kolejnym miesiącem, w którym - od zakończenia recesji w roku 2009 - odnotowano wzrost zatrudnienia na amerykańskim rynku pracy.

Obecny okres wzrostu zatrudnienia jest najdłuższym takim okresem w dotychczasowej historii zbierania danych o zatrudnieniu przez biuro statystyczne amerykańskiego resortu pracy.

Zdaniem ekonomistów historycznie niski poziom bezrobocia połączony ze stosunkowo słabym wzrostem zatrudnienia we wrześniu sygnalizuje niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku.

W rezultacie - wskazują eksperci w dziedzinie zatrudnienia - pracodawcy przyjmują do pracy osoby, które dawniej nie były w stanie znaleźć zatrudnienia, jak np. osoby karane w przeszłości.

Biały Dom w oświadczeniu wydanym w reakcji na opublikowanie przez resort pracy kolejnych miesięcznych danych o sytuacji na rynku pracy stwierdził, że raport "jest potwierdzeniem rozkwitu amerykańskiej gospodarki i doskonałej sytuacji na rynku pracy."

Kolejna dawka dobrych danych gospodarczych dobrze wróży Republikanom podczas wyborów środka kadencji do Kongresu, które odbędą się 6 listopada.

W tegorocznych wyborach Republikanie będą walczyć o utrzymanie kontroli nad obiema izbami amerykańskiego parlamentu.

Stan gospodarki jest jednym z podstawowych czynników, jakimi kierują się Amerykanie w swoich decyzjach przy urnie wyborczej. W tegorocznych wyborach - zdaniem politologów - równie ważne znaczenie będą miały losy nominacji Bretta Kavanaugh, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego.

Ostateczne głosowanie Senatu nad zatwierdzeniem nominacji konserwatywnego Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego odbędzie się dziś.

 

  Komentarze


  • Jan
   7 października 2018, 09:39

   I nie ściagają do pracy Ukraińców czy innych imigrantów, a nawet zamykają dla nich granice. W Polsce przy 6% wielki płacz pracodawców ze nie ma kto pracowac. Rząd ściąga z zagranicy ludzi co napewno nie wyjdzie na zdrowie naszemu krajowi. Często na jedno ogłoszenie pracy w Polsce wysylanych jest po 500 CV czyli jest wielu chetnych do pracy. A pracodawcy nic z tym nie robią np. nie organizują szkolenia żeby dostosować ich do swoich potrzeb. Praktycznie do większości prac w Polsce wymagane jest wykształcenie wyższe, wiek do 30 lat. NIC DZIWNEGO ZE NIE MA W POLSCE LUDZI DO PRACY

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama