Menu

UK zapowiada zieloną rewolucję. Zero emisji CO2 do 2050 r.

UK zapowiada zieloną rewolucję. Zero emisji CO2 do 2050 r.
Wielka Brytania ma być "eko" do 2050 r. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wprowadził wczoraj w życie ustawę zobowiązującą państwo do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (neutralności klimatycznej) do 2050 r. Tym samym Wielka Brytania stała się pierwszym z czołowych państw świata, które zdecydowało się na taki krok.
Reklama

Nowa ustawa została przyjęta wcześniej przez Izbę Gmin i Izbę Lordów jako instrukcja dla rządu w Londynie, aby wzmocnić wysiłki na rzecz przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu. Uznawana jest za część rozwiązań mających stać się dziedzictwem politycznym ustępującej premier Theresy May.

Brytyjskie władze już wcześniej zobowiązały się do obniżenia do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku; dotychczas osiągnięto poziom 42 proc.

Wiceminister ds. energii i czystego rozwoju Chris Skidmore tłumaczył, że "Wielka Brytania rozpoczęła rewolucję przemysłową, która była odpowiedzialna za wzrost gospodarczy na całym świecie i rosnący poziom emisji, a teraz ponownie stoi na czele światowych wysiłków, stawiając czysty rozwój gospodarczy w samym sercu strategii przemysłowej".

"Jesteśmy pionierami, wyznaczając drogę dla innych państw, które mogą chcieć pójść naszym śladem, aby powiększać swój dobrobyt przez wykorzystywanie szans gospodarczych towarzyszących rozwojowi zielonej gospodarki" - podkreślił.

W ubiegłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła plany ubiegania się o organizację - we współpracy z Włochami - 26. szczytu klimatycznego Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP26).

W kwietniu br. w Londynie odbyły się serie masowych demonstracji przeciwko bierności wobec zmian klimatu; organizowali je aktywiści zrzeszeni w ramach ruchu Extinction Rebellion (XR, ang. rebelia przeciw wyginięciu). Manifestacje sparaliżowały m.in. ruch na moście Waterloo i węzeł komunikacyjny przy Oxford Circus.

  Komentarze
  • PR2020
   28 czerwca 2019, 13:35

   UK obniza a PL zwieksza - rownowaga musi byc.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama