Menu

UK zaczyna proces dopuszczania do użycia szczepionki AstraZeneca

UK zaczyna proces dopuszczania do użycia szczepionki AstraZeneca
Hancock przyznał, że "to ważny krok w kierunku jak najszybszego wdrożenia szczepionki w bezpieczny sposób". (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd formalnie zwrócił się dzisiaj do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku.
Reklama

"Oficjalnie poprosiliśmy regulatora o ocenę szczepionki Oxford/AstraZeneca, aby zbadał dane i ustalił, czy spełnia ona rygorystyczne normy bezpieczeństwa. To ważny krok w kierunku jak najszybszego wdrożenia szczepionki w bezpieczny sposób" - przekazał minister zdrowia Matt Hancock.

To drugi taki wniosek brytyjskiego rządu - przed tygodniem zwrócił się on z podobnym zapytaniem w kwestii szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech.

W poniedziałek AstraZeneca poinformowała, że w przypadku podania najpierw połowy dawki, a potem całej, skuteczność szczepionki sięga nawet 90 proc., choć gdy podane są dwie pełne dawki, jest ona na poziomie 62 proc.

Brytyjski rząd zawarł umowę z AstraZeneca na zakup 100 milionów dawek tej szczepionki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Wielka Brytania będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, które otrzymają szczepionkę, jeśli zostanie ona dopuszczona do użycia. Oczekuje ono, że AstraZeneca do końca roku dostarczy 4 miliony dawek, a do końca marca 2021 r. - 40 milionów.

Oprócz tego Wielka Brytania podpisała umowy na zakup 40 milionów dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, a także 5 mln innej, stworzonej przez amerykańską firmę Moderna. W przypadku obu testy wykazały skuteczność na poziomie 95 proc. Ponadto, zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają.

Brytyjska służba zdrowia NHS ma być gotowa na rozpoczęcie szczepień od początku grudnia.

Czytaj więcej:

Zmarł uczestnik testów brytyjskiej szczepionki na Covid-19

UK: Pierwsze szczepienia na Covid-19 "możliwe już przed świętami"

Skuteczność brytyjskiej szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

Johnson: Wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

Boris Johnson: Większość podatnych na koronawirusa może być zaszczepiona do wiosny

Brytyjska szczepionka wymaga "dodatkowych badań"

  Komentarze
  • Ramzes
   28 listopada 2020, 06:22

   Życzę zdrówka wszystkim co to wezmą, pozdrawiam myślących

  • Maro
   28 listopada 2020, 09:53

   Niech podadzą co wchodzi w skład, jak chemia, metale i związki chemiczne mogące reagować na ludzki organizm i mający jakikolwiek wpływ na jego działanie. Oczywiście najpierw zaszczepiona ma być cala "władza" by pokazać że to cos jest bezpieczne.

  • Ja tez zycze
   28 listopada 2020, 10:53

   zdrowego starzenia sie po tym czyms , bo nikt nie wie co ludziom wstrzykna , pierwsza to pewnie kama wezmie tak bronila tej szczepionki w inynm temacie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama