Menu

UK: Zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19

UK: Zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19
Czy kolejnym krokiem rządu UK będzie zalecenie szczepień jeszcze młodszych dzieci...? (Fot. Jack Guez/AFP via Getty Images)
W Wielkiej Brytanii zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19. Wczoraj wieczorem brytyjski rząd poinformował, że przyjął rekomendację naczelnych lekarzy, by rozszerzyć program szczepień na tę grupę wiekową.
Reklama
Reklama

"Przyjąłem rekomendację naczelnych lekarzy, aby rozszerzyć szczepienia na osoby w wieku od 12 do 15 lat, aby chronić młodych ludzi przed zarażeniem się Covid-19, ograniczać transmisję w szkołach i zatrzymać uczniów w klasach" - oświadczył minister zdrowia Sajid Javid.

Wczoraj naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, zalecili, by objąć szczepieniami zdrowe dzieci z tej grupy wiekowej, przy czym ma być im podawana tylko jedna dawka.

Tym samym zmienili rekomendację, którą półtora tygodnia wcześniej wydała Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI). Uznała ona, że same względy medyczne nie uzasadniają podawania szczepionki zdrowym dzieciom w tej grupie wiekowej, gdyż Covid-19 stanowi dla nich niewielkie ryzyko. Zastrzegła jednak, że rząd może zmienić tę rekomendację kierując się innymi czynnikami, np. zakłóceniami, które epidemia może powodować w funkcjonowaniu szkół.

Od lewej: przewodniczący JCVI - prof. Wei Shen Lim, naczelny lekarz Anglii - Chris Whitty i dyrektor MHRA - June Raine. (Fot. AFP via Getty Images)

Naczelni lekarze, oceniając sprawę w szerszym kontekście niż tylko poprzez ryzyko zakażenia, uznali, że inne czynniki przemawiają za rozszerzeniem szczepień na dzieci z tej grupy wiekowej, a rząd następnie przyjął ich rekomendację. Ogłoszona przez Javida decyzja dotyczy tylko Anglii, ale jest pewne, że ministrowie zdrowia Szkocji, Walii i Irlandii Północnej pójdą w jego ślady.

Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Zdrowia, możliwość zapisywania się dzieci na szczepienia zostanie otwarta w przyszłym tygodniu. Wyjaśniono też, że do przyjęcia przez nie szczepionki potrzebna będzie zgoda rodziców, ale jeśli nastąpiłaby różnica zdań między rodzicami a dzieckiem, to - jeśli dziecko uznane zostanie za kompetentne do podejmowania świadomej decyzji - przeważy jego zdanie.

W efekcie podjętych wczoraj decyzji grupa osób uprawnionych do szczepień zwiększy się o ok. 3 mln. Już wcześniej programem szczepień było objętych ok. 350 tys. dzieci z tej grupy wiekowej, które albo same mają schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, albo mieszkają z takimi osobami.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania rezygnuje z masowych szczepień dzieci

UK: Zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat prawdopodobnie nie będą szczepione przeciw Covid-19

Brytyjskie dzieci będą mogły same zadecydować o przyjęciu szczepionki

Imperial College London: Paszporty covidowe mogą zniechęcać do szczepień

Badanie: Szczepienia mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Rząd UK rezygnuje z wprowadzania "paszportów covidowych"

  Komentarze
  • Andzia
   14 września, 12:57

   No tu juz chuba maja vos nie pokolei w głowach skad oni mogą wiedzieć które dzieci są zdrowe które chore szczepić to sobie mogą swoje juz mózgi

  • Mona
   14 września, 13:48

   Niech szczepią swoje dzieci a nie moje

  • Tabliczka mnozenia
   14 września, 16:04

   raz dwa trzy baba jaga patrzy

  • ?!?!?
   14 września, 16:18

   Ciekawe czy uznają dziecko za kompetentne jeśli rodzice będą chcieli aby się zaszczepiło a ono będzie temu przeciwne???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama