Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Za zażywanie narkotyków będzie można stracić paszport i prawo jazdy

UK: Za zażywanie narkotyków będzie można stracić paszport i prawo jazdy
W ramch walki z narkotykami brytyjski rząd planuje m.in. odbieranie praw jazdy i paszportów. (Fot. Getty Images)
Odbieranie paszportów i praw jazdy, objęcie godziną policyjną w nocy i zakazy podróżowania, takie jak te nakładane na chuliganów piłkarskich - to niektóre ze sposobów, jakimi brytyjski rząd chce zniechęcić ludzi do zażywania narkotyków.
Reklama
Reklama

Wczoraj brytyjski rząd ogłosił 10-letni plan walki z przestępczością narkotykową w Anglii i Walii. Strategia jest dwutorowa - z jednej strony zakłada zintensyfikowanie walki z gangami narkotykowymi, zwłaszcza tymi, które przeniosły swoją aktywność do mniejszych miast i na prowincję - co w ostatnich latach stało się plagą - a z drugiej położenie większego akcentu na leczenie uzależnionych i zniechęcanie zarówno obecnych, jak i potencjalnych użytkowników narkotyków do ich zażywania.

"Trzeba zainwestować w rehabilitację; każdy, kto coś wie o przestępczości narkotykowej powie, że te 300 tys. ludzi, ich życie, jest chaotyczne. Trzeba ich oderwać od narkotyków, trzeba ich umieścić na odwyku, więc trzeba zainwestować w odwyk. Trzeba być twardszym wobec gangów, trzeba być twardszym wobec przestępców, którzy się tym zajmują, ale trzeba również upewnić się, że znajdziemy te 300 tys. osób i pomożemy im. Nie można po prostu aresztować ich raz po raz i ponownie umieszczać ich w więzieniu - trzeba również przeprowadzić odwyk" - zaznaczył jeszcze przed ogłoszeniem planu premier Boris Johnson.

W ramach swojego planu rząd zamierza przeznaczyć 300 milionów funtów na walkę z gangami narkotykowymi, a o kolejne 780 mln zwiększyć wydatki na leczenie uzależnień. (Fot. Getty Images)

W ramach tego planu rząd zamierza przeznaczyć 300 milionów funtów na walkę z gangami narkotykowymi, a o kolejne 780 mln zwiększyć wydatki na leczenie uzależnień, co jak poinformowano, jest największym w historii przyrostem środków na ten cel.

Elementem strategii jest także zniechęcanie ludzi do tzw. rekreacyjnego zażywania narkotyków, co jest częste zwłaszcza wśród klasy średniej. W tym celu rozszerzony zostanie zakres kar, obejmujący grzywny, objęcie takich osób nocną godziną policyjną aż po czasowe odbieranie paszportów i praw jazdy.

Jak wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych, w Anglii jest ponad 300 tys. ludzi uzależnionych od heroiny i kokainy, którzy są odpowiedzialni za prawie połowę przestępstw takich jak włamania, rozboje i kradzieże ze sklepów. Przestępczość narkotykowa napędza również prawie połowę wszystkich zabójstw, a koszty społeczne przestępstw dokonywanych przez uzależnionych szacuje się na prawie 20 mld funtów rocznie.

W zeszłym roku w Anglii i Walii z powodu zażywania narkotyków zmarło 4 561 osób, co jest najwyższą liczbą od 1993 roku, od kiedy dostępne są porównywalne statystyki.

Czytaj więcej:

Brytyjska minister spraw wewnętrznych zapowiada walkę z użytkownikami narkotyków

Wielka operacja antynarkotykowa w UK. Aresztowano 1 500 osób

Brytyjskie media: Na terenie parlamentu zażywane są narkotyki

  Komentarze
  • Celestyn76
   7 grudnia 2021, 09:59

   Musieliby za brac polowie populacji poczawszy od samej gory

  • Ttt
   7 grudnia 2021, 12:18

   I niech zabiera. A co masz jakie obawy w stosunku co do tego?

   Wystarczy już crackheadow na ulicy

  • PisAnglia
   7 grudnia 2021, 23:51

   Ten rząd, jest jak polski PIS. Tylko kraj jest 5 razy bogatszy. Zwróćcie uwagę, że ciągle obiecują, zapowiadają, co będzie, planują i propaganda. A rzeczywistość ?....Każdy widzi !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama