Menu

UK: W Manchesterze i okolicach od piątku najwyższy poziom restrykcji

UK: W Manchesterze i okolicach od piątku najwyższy poziom restrykcji
Mieszkańcy i władze regionu Greater Manchester od samego początku byli przeciwni wprowadzeniu najostrzejszych restrykcji. (Fot. Getty Images)
W hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, w którym mieszka 2,8 mln osób, od północy z czwartku na piątek zacznie obowiązywać trzeci, najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych - ogłosił wczoraj brytyjski premier Boris Johnson.
Reklama

Wcześniej bez powodzenia zakończyły się trwające od 10 dni rozmowy między rządem a władzami lokalnymi na temat pakietu pomocowego, który pozwoliłby ograniczyć skutki restrykcji dla mieszkańców i przedsiębiorstw.

Podczas popołudniowej konferencji na Downing Street Johnson mówił, że niepodjęcie teraz działań byłoby narażeniem życia mieszkańców Manchesteru na niebezpieczeństwo. W tygodniu kończącym się 1 września w hrabstwie Greater Manchester wykryto ok. 44 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w ciągu siedmiu dni do 16 października włącznie - już 384 na 100 tys., a średnia dla Anglii to 96.

Brytyjski premier dodał, że rząd złożył władzom lokalnym "hojną" ofertę wsparcia finansowego, ale burmistrz Andy Burnham ją odrzucił. Burnham wyjaśnił, że rząd nie zaoferował wystarczająco, aby "chronić najbiedniejszych ludzi w naszych społecznościach".

Zgodnie z zasadami restrykcji na poziomie trzecim - obecnie obowiązującymi tylko w regionie Liverpoolu i hrabstwie Lancashire - puby i bary, które nie serwują znaczących posiłków muszą zostać zamknięte, spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych jest zabronione zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Zalecane jest także unikanie przyjazdów na te tereny i opuszczania ich, o ile nie jest to niezbędne.

W hrabstwie Greater Manchester obecnie obowiązuje drugi poziom restrykcji, co oznacza, że puby i restauracje muszą być zamykane o godz. 22:00, zakaz spotkań osób z różnych gospodarstw domowych dotyczy tylko pomieszczeń zamkniętych, a na otwartych przestrzeniach nie może spotykać się więcej niż sześć osób.

Swoją decyzję w sprawie obostrzeń w Manchesterze Johnson ogłosił podczas wczorajszej konferencji prasowej. (Fot. Getty Images)

Przed konferencją premiera Burnham - występując wraz z innymi lokalnymi liderami - powiedział, że bez dodatkowego wsparcia w wysokości 65 mln funtów bardziej rygorystyczne środki "z pewnością zwiększyłyby poziom ubóstwa, bezdomności i trudności".

Odnosząc się do braku zgody w sprawie pakietu pomocowego, Johnson stwierdził: "Żałuję tego. Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, mamy większe szanse na pokonanie wirusa, jeśli będziemy współpracować".

Dodał, że Greater Manchester otrzyma 22 mln funtów w ramach "kompleksowego pakietu wsparcia", ale "drzwi były otwarte, aby kontynuować rozmowę" tak długo, jak tylko wsparcie byłoby zgodne z tym, co zostało zaoferowane innym obszarom, gdzie wprowadzono trzeci poziom restrykcji. Jednak jak wskazuje stacja BBC, należy rozumieć, że dotychczasowa oferta w postaci 60 mln funtów pozostaje aktualna.

Johnson potwierdził też, że trwają rozmowy z władzami hrabstw South Yorkshire, West Yorkshire i Nottinghamshire oraz regionu Północno-Wschodnia Anglia o wprowadzeniu trzeciego poziomu restrykcji.

Wczoraj poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 241 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od początku czerwca, i wykryto ponad 21 tys. nowych infekcji.

Czytaj więcej:

Burmistrzowie z północy Anglii chcą większej pomocy finansowej od rządu

Anglia: Rząd wprowadza trzy stopnie restrykcji w związku z Covid-19

  Komentarze
  • John
   21 października 2020, 08:26

   Bezpieczniej jest w Polsce. Prawo jest respektowane, tylko z targowicą trzeba zrobić porządek. Ze wszystkimi którzy z jednej strony donoszą do UE klamstwa o dyskryminacji i bezprawiu a z drugiej kradną jak zwykli zlodzieje z różnych spółek. I tacy u nas reprezentuja sądy i sa adwokatami zlodziei PO i spółka

  • Gosc
   21 października 2020, 11:31

   John jak uważasz ze w Polsce pisowski rząd jest ok to co robisz w UK? typowe pisowskie myslenie

  • Henryk Vlll
   21 października 2020, 14:18

   Gosc@ Przecież ten John@, to ma tyle wspólnego z UK, jak ja i Ty z San Escobar.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama