Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Od początku roku trzy razy więcej pożarów niż w całym 2021 r.

UK: Od początku roku trzy razy więcej pożarów niż w całym 2021 r.
Strażacy ze służb Cleveland Fire and Rescue gaszą pożar zboża w Skelton w Anglii, 11 sierpnia 2022 r. (Fot. Getty Images)
Od początku tego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano trzy razy więcej szalejących pożarów dzikich terenów niż w całym 2021 r. – poinformował wczoraj przewodniczący Krajowej Rady Szefów Straży Pożarnej (NFCC) Mark Hardingham.
Reklama
Reklama

Takich pożarów – obejmujących obszar równy co najmniej 2,5 boiskom do piłki nożnej – było w tym roku już 745, z czego 150 w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy w zeszłym roku stwierdzono ich 247.

W rozmowie z radiem BBC 4 Hardingham przekazał, że wysokie temperatury, brak opadów i wiatr tworzą idealne warunki do powstawania pożarów dzikich terenów i od początku lipca strażacy mierzą się z nimi niemal każdego dnia.

Wszystkie wymienione przez niego składniki mają teraz miejsce, choć wiatry na szczęście nie są zbyt silne. Od piątku na znacznych obszarach Anglii oficjalnie trwa susza, co jest pierwszym takim przypadkiem od 2018 r. Wczoraj był ostatni dzień już drugiej tego lata fali ekstremalnych upałów.

Wprawdzie temperatury nie były tak wysokie jak w połowie lipca, gdy po raz pierwszy w historii pomiarów przekroczony został poziom 40 stopni Celsjusza, ale tym razem trwała ona dłużej – przez cztery dni.

Jak prognozuje urząd meteorologiczny Met Office, fala upałów zostanie gwałtownie przerwana – silnymi opadami i burzami. Wczoraj one już się zaczęły w Szkocji i Irlandii Północnej, a dzisiaj dojdą do Anglii i Walii.

Jednak eksperci zwracają uwagę, że aby można było odwołać ogłoszoną w Anglii suszę, potrzebny byłby długi okres ciągłych opadów. Obecnie ziemia jest tak twarda i wysuszona, że opady będą po niej spływać, zamiast nawadniać.

Czytaj więcej:

Londyn i Surrey: Weekend pod znakiem pożarów

Londyńska straż pożarna apeluje o wprowadzenie "całkowitego zakazu" używania jednorazowych grilli

M&S przestaje sprzedawać jednorazowe grille w całej Wielkiej Brytanii

Weekend pod znakiem dzikich pożarów w Londynie

Lipiec 2022 r. jednym z trzech najcieplejszych lipców w historii pomiarów

Sainsbury's i Tesco wstrzymują sprzedaż jednorazowych grilli

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2022
  GBP 5.4484 złEUR 4.6976 złUSD 4.4760 złCHF 4.7496 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama