Menu

UK: Linie lotnicze wciąż "zbyt wolno" zwracają pieniądze za bilety

UK: Linie lotnicze wciąż "zbyt wolno" zwracają pieniądze za bilety
Brytyjskie prawo konsumenckie stanowi, że pasażerom przysługuje zwrot gotówki za odwołane loty w ciągu siedmiu dni. (Fot. Getty Images)
Linie lotnicze wciąż zbyt długo zwracają pieniądze pasażerom, których wakacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa - oceniła brytyjska organizacja konsumencka Which?.
Reklama

W zeszłym miesiącu Civil Aviation Authority (CAA), organ odpowiedzialny za lotnictwo w Wielkiej Brytanii, poinformował, że "nie jest usatysfakcjonowany" tym, w jaki sposób Virgin Atlantic, Ryanair lub Tui przetwarzają płatności na niewykorzystane loty.

Dzisiaj organizacja Which? potwierdziła, że - pomimo interwencji CAA w stosunku do 18 linii lotniczych - "zwroty nadal są realizowane ze zbyt dużym opóźnieniem". "Linie lotnicze nie spełniają obietnic złożonych CAA" - podkreślono.

Jednak irlandzki przewoźnik Ryanair przekonuje, że zrealizował już ponad 90 proc. zaległych roszczeń i wydał na to w sumie 670 milionów funtów.

Z kolei - jak podał CAA w swoim lipcowym raporcie - Virgin Atlantic kazał czekać swoim klientom na pieniądze za bilet nawet 120 dni. Co więcej, Which? otrzymał skargi od pasażerów Virgin Atlantic, którzy czekali na zwrot za loty odwołane w marcu jeszcze dłużej, bo aż 130 dni.

Tymczasem brytyjskie prawo konsumenckie stanowi, że pasażerom przysługuje zwrot gotówki za odwołaną podróż lotniczą w ciągu siedmiu dni - przypomina BBC.

"Dane CAA pokazują, że linie notorycznie łamią prawo dotyczące refundacji kosztów za odwołane loty z powodu pandemii i niesprawiedliwie traktują swoich pasażerów" - ocenił Rory Boland z Which?.

W związku z tym, organizacja konsumencka zaapelowała do rządu, aby przyznał CAA nowe uprawnienia do podejmowania działań przeciwko liniom lotniczym. "Civil Aviation Authority musi dysponować narzędziami, dzięki którym pociągnie przewoźników do odpowiedzialności. W przeciwnym razie zaufanie konsumentów do branży turystycznej zostanie zniszczone w sposób niemożliwy do naprawienia" - podsumowała Which?.

Czytaj więcej:

Szef Ryanair: "Zwrot pieniędzy za bilet nawet za 6 miesięcy"

Zwrot pieniędzy za bilety. Komisja Europejska ostrzega kraje UE

KE grozi procedurami za brak zwrotów pieniędzy za bilety lotnicze

Brytyjski regulator "zawiódł" pasażerów ws. zwrotu pieniędzy za bilety

  Komentarze
  • XXX
   13 sierpnia, 13:33

   Ryanair to kłamcą ja czekam za zwrot za bilet kwietniowy A znajomi za Marcowe bilety. Teraz latam innymi liniami . Pazerny traci 2x

  • Janusz
   13 sierpnia, 19:13

   Ryanair zwrócił mi kasę od razu za 16 marca. Za kwiecień ( Gdansk), maj ( Berlin ) i czerwiec ( Nicea i Dublin ) zwrócil mi w lipcu. Nie wciskałem żadnego vouchera, czat był niedostępny, ale wysłałem 2 razy maile na ich adres "support". Za parę minut podam maila w komentarzach.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama