Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii

UK: Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii
Rosnące ceny paliwa niepokoją brytyjskich kierowców... (Fot. Getty Images)
Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła w niedzielę do 142,94 pensa, co jest najwyższym poziomem w historii - podała dzisiaj firma RAC, która świadczy pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.
Reklama
Reklama

Dotychczasowy rekord - 142,48 pensa - ustanowiony został w kwietniu 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 28 pensów, co oznacza, że koszt zatankowania 55-litrowego zbiornika paliwa wynosi obecnie 78,61 funta - o ponad 15,6 funta więcej niż rok temu - informuje RAC.

Natomiast średnia cena litra oleju napędowego wynosiła w niedzielę 146,50 pensa, czyli była o 1,43 pensa poniżej rekordowego poziomu z kwietnia 2012 r., ale i tak koszty zatankowania samochodu z silnikiem Diesla są wyższe niż z benzynowym.

"To naprawdę czarny dzień dla kierowców, który - jak mieliśmy nadzieję po wysokich cenach z kwietnia 2012 roku - nie powtórzy się. Uderzy to w budżety wielu gospodarstw domowych i bez wątpienia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Pytanie brzmi: gdzie to się skończy i jaka będzie cena benzyny? Jeśli ropa osiągnie cenę 100 dolarów za baryłkę, możemy bardzo łatwo zobaczyć, że średnia cena wzrośnie do 150 pensów za litr" - oświadczył rzecznik RAC Simon Williams.

"Nawet jeśli z powodu pandemii wiele osób nie jeździ już tyle, ile wcześniej, kierowcy mówią nam, że są bardziej zależni od swoich samochodów niż przez ostatnie lata, a wielu z nich po prostu nie ma wyboru i musi jeździć" - dodał.

RAC zwraca uwagę, że 67 proc. ceny paliwa, którą kierowcy muszą zapłacić na stacjach benzynowych, stanowią podatki.

Cena baryłki ropy typu Brent oscylowała dzisiaj koło poziomu 86 dolarów i zdaniem analityków jeszcze przed końcem toku może przekroczyć 90 dolarów.

Czytaj więcej:

Fala podwyżek w Europie. Rosną ceny gazu, prądu i benzyny

Stacje benzynowe w Polsce "zmienią się w centra handlowo-usługowe"

Londyn: Wciąż poważne braki na stacjach paliw

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama